Tělesné pochody podléhají denním cyklům v závislosti na střídání světla a tmy a pohybu Slunce po nebi. Lidé žijící v souladu s těmito biorytmy mají zdravé tělo i duši. Ideální čas existuje pro příjem nejkaloričtější stravy, pro cvičení i pro takovou věc, jako je defekace. Jít na velkou je ideální jedou denně, a to nejlépe ráno.
Pravidlem je, že po probuzení by se člověk měl napít vody pokojové teploty, může být i s citrónem či lžící jablečného octa, a půl hodiny poté by se měl konečník ohlásit nutkáním k vyprázdnění.
Během spánku tenké i tlusté střevo intenzivně pracují, zpracovávají jídlo nashromážděné během předešlého dne. A ráno pak chtějí odstranit to, co už tělo nemůže využít a naopak mu kvašením a hnitím v tračníku může ublížit.
Lidé ale mají často problém jít na toaletu ráno. Pomoci však může několik kroků. Jíst a spát pravidelně. Pít hodně vody a napít se hned ráno. Jíst dostatek vlákniny prostřednictvím zeleniny, ovoce a obilovin. Cvičit. Pomáhá také cvičení po ránu, protože to rozproudí nejen krevní oběh, ale také střeva. Vyhýbat se konzervovaným potravinám a všem potravinářským výrobkům. A poslechnout nutkání a nikdy nezadržovat stolici.
Když zažívání nefunguje
Výše napsané jen potvrzuje, jak důležité je fungující zažívání. Jenže spoustu z nás trápí potíže, jako je například zácpa, nadýmání či průjmy. Jak s nimi zacvičit přírodní cestou a postavit naše trávení do latě?
1. Jezte potraviny bohaté na hořčík
Nedostatek magnézia, neboli hořčíku, je spojován v některých studiích se sklony k obezitě a také s nejrůznějšími zánětlivými procesy v trávicím traktu. Proto do svého jídelníčku zařaďte potraviny, jež jsou na jeho obsah bohaté. Například špenát, obiloviny, dýňová semínka a další.
2. Dopřejte si omega-3 mastné kyseliny
Téměř každý má omega-3 mastné kyseliny spojeny s jejich pozitivním působením na naše srdce a cévy. Ale tyto látky dokážou příznivě ovlivnit i naše zažívání! Proto si dopřávejte ořechy, ryby, avokádo, ale například i kousek kvalitní tmavé čokolády.
3. Uberte jednoduché sacharidy
Jednoduché cukry neprospívají ani naší postavě, ani samotnému zažívacímu traktu. Takže z jídelníčku škrtněte nejrůznější sladkosti, ale také třeba bílé pečivo. Zkrátka se více zaměřte na obsah cukru v potravinách a vybírejte takové, které jej mnoho nemají.
4. Pamatujte, že vláknina je základ
Ačkoli ji uvádíme až na posledním místě, je vláknina ve stravě základem pro zdravé a funkční zažívání (její dlouhodobá konzumace hraje roli v prevenci karcinomu střeva). Proto jezte spoustu zeleniny a ovoce, dopřávejte si luštěniny, celozrnné potraviny apod.
Sledujte nás na sociálních sítích: