Psychologové vědí, že obézní jedinci mají během puberty a dospívání horší kognitivní schopnosti. To se projevuje nejen horšími výsledky v testech inteligence, ale také zhoršenými jazykovými dovednostmi a pamětí. Australští vědci tvrdí, že je to jednoduše proto, že tito jedinci konzumují nezdravé potraviny bohaté na nasycené tuky a jednoduché sacharidy. Tato kombinace je přímo zhoubná pro mozek, který se zrovna vyvíjí. A negativně jej ovlivňuje v kritické fázi zrání důležitých center myšlení.
Podle doktorky Amy Reicheltové z RMIT University v Melbourne jsou to dnes děti a dospívající, kdo konzumují nejvíce slazených limonád, sladkostí, tučných pokrmů a jídel z rychlých občerstvení. Právě řetězce s touto extrémně nezdravou stravou se zaměřují na tuto skupinu, která má slabou vůli a schopnost ovládat se. Jenže je to právě ta skupina, která je konzumací takových jídel ohrožena nejvíce.
Strava bohatá na jednoduché sacharidy a nasycené tuky negativně působí na hippokamp, který hraje klíčovou roli v ukládání informací do paměti a jejich zpracovávání při učení.
Mozek teenagerů prochází velkými změnami strukturálními i funkčními. Kvůli tomu je velmi plastický a změny jsou v tomto případě výraznější. A to pozitivní i ty negativní. Bohužel. Centrum ovládání vlastního chování, pozornosti a rozhodování v předčelní kůře zraje až kolem dvacátých narozenin. A to je důvod, proč se mladí lidé jednoduše neumějí ovládat a riskují. Jenže riskantní chování jim navíc poskytuje díky dopaminu pocit potěšení, na němž jsou mladí lidé doslova závislí.
„Nadměrná konzumace nezdravých pokrmů během dospívání může zhatit normální vývoj mozku a jeho zrání. To může ovlivnit negativně běžný vývoj drah a vede k trvalým problémům v chování a myšlení,“ tvrdí doktorka Reicheltová.
Sledujte nás na sociálních sítích: