Eurostat zveřejnil výsledky průzkumu zabývajícího se obezitou v Evropě. V nejhorší desítce se objevuje také Česko, a to na šestém místě s 19,3 procenty obézních. Lidí s nadváhou je dokonce většina. V rámci celé EU má nadbytečné tuky na těle 51,6 procenta osob. Nicméně jsme také jednou ze zemí, kde se situace od roku 2008 zlepšila. Nejvýraznější pokrok v tomto zaznamenali Slováci. A nejštíhlejším národem jsou Rumuni.
V první pětce fit národů EU jsou za nimi Italové, Nizozemci, Belgičané a Švédové. V tomto pořadí je mezi nimi obézních 9,4 procenta, 10,4 procenta, 13,3 procenta a 14 procent u posledních dvou.
Nejobéznějším národem Evropy je v současnosti Malta, kde je osob s klinickou obezitou v populaci kolem 26 procent. Následují Lotyšsko (21,3 procenta), Maďarsko (21,2 procenta), Estonsko (20,4 procenta) a Spojené království (20,1 procenta).
Slováci od roku 2008 do roku 2014 výrazně zhubnuli. Obézní byl u nich před osmi lety každý čtvrtý, před dvěma roky už jen každý šestý.
Naopak podvyživených mají nejvíce na Kypru (4,6 procenta), v Itálii (3,7 procenta) a ve Francii (3,6 procenta).
Z průzkumu také vyplývá, že lidé se základním vzděláním jsou téměř dvakrát častěji obézní než ti s vysokoškolským.
Kdo je vlastně obézní?
Pokud přemýšlíte, jaký je vlastně rozdíl mezi obezitou a nadváhou a zda náhodou do některé z těchto kategorií nepatříte, máme pro vás jednoduchý test. Je jím výpočet body mass indexu (neboli BMI).
Abyste tento údaj zjistili, stačí znát svou váhu v kilogramech, kterou vydělíte druhou mocninou své výšky v metrech (nechce-li se vám počítat, na internetu najdete celou řadu kalkulátorů BMI). Máte-li tedy například 70 kg a měříte 165 centimetrů, vyjde vám BMI 25,71 (70 : 1,65 x 1,65).
Hodnoty BMI jsou totiž rozděleny do následujících 6 pásem, podle nichž poznáte, do které kategorie patříte:
- BMI nižší než 18,5 = podváha
- BMI mezi 18,5 a 24,9 = normální váha
- BMI mezi 25 a 29,9 = nadváha
- BMI mezi 30 a 34,9 = obezita 1. stupně (mírná obezita)
- BMI mezi 35 a 39,9 = obezita 2. stupně (závažná či střední obezita)
- BMI vyšší než 40 = obezita 3. stupně (těžká, někdy též morbidní obezita)
Jak je tedy z přehledu pásem BMI patrné, člověk z našeho modelového příkladu by se s BMI 25,71 pohyboval na hranici mírné nadváhy.
Je však třeba také říci, že BMI není tak úplně nejspolehlivější ukazatel. Je totiž pouhým poměrem mezi výškou a váhou, tudíž nebere v potaz například konstituci těla či poměr tuku a svalů. Může se totiž lehce stát, že „osvalenému“ sportovci, u něhož byste marně hledali byť i jen gram tuku navíc, vyjde BMI v pásmu nadváhy či obezity. Svaly totiž váží mnohem více než tuková tkáň. Nejste-li si tedy jistí, zda máte s nadváhou či obezitou skutečně problém, vyhledejte odborníka, který podíl tuku ve vašem organismu dokáže změřit a v případě potřeby vám hned i poradí, jak se přebytečných tukových zásob zbavit.
Sledujte nás na sociálních sítích: