Naprosto nevhodná se jeví nízkotučná dieta, kterou propagovali dietologové na konci minulého století. Jednak člověka ochuzuje o důležité vitaminy rozpustné v tucích, ale také přispívá k obezitě. Lidé na nízkotučné dietě většinou jedí příliš mnoho sacharidů, které se pak ukládají na těle jako tuk. Jedinou metodou, jak zhubnout, je konzumovat omezené množství energie a dostatečně cvičit.
Pro mnoho lidí není problém omezit příjem určitých potravin, ale musejí mít jídla hlavně hodně. A v tom tkví problém. Takový jedinec víc energie přijme než vydá a tělo ji hned uloží do tuku.
„Člověk může šlapat v posilovně půl hodiny a spálí jen dvě až tři stovky kilokalorií. Aby spálil čtyři sta gramů tuku, musí ale uběhnout mnoho a mnoho mil,“ varuje profesor Ian McColl z Londýna, který nechápe, proč je kolem obezity a hubnutí tolik nesmyslů i mezi odborníky.
Celý problém tkví v základním fyzikálním zákonu. Tělo energii přijímá a vydává. Pokud jí denně vydá méně, než jí přijme, tělo začne energii ukládat do tukových zásob. Chce-li člověk zhubnout, musí dlouhodobě více energie vydávat.
„Celá problematika je dnes zmatená řadou teorií o obezitě, genetickou, epigenetickou, psychologickou apod. Žádná z nich nepůsobí epidemii obezity. Zůstává jediný fakt. Nikdo nemůže být obézní, pokud nekonzumuje příliš mnoho energie,“ dodává profesor McColl.
Sledujte nás na sociálních sítích: