Kdysi hojně konzumované kroupy dnes do svého jídelníčku zařazují jen největší nadšenci pro zdravý životní styl. Ale především lidé se západním životním stylem by je měli konzumovat několikrát týdně. Ječmen, z něhož se totiž kroupy vyrábějí, je prevencí diabetu typu 2, chorob srdce a metabolických potíží. Látky v něm obsažené totiž snižují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi.
Vysoká hladina cholesterolu v krvi často souvisí s vyšším rizikem onemocnění chorobami srdce a cév včetně infarktu a mrtvice. Konzumace ječných krup ale prokazatelně snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi.
„Ječmen má vliv na snížení celkové hladiny špatného cholesterolu u osob, které jsou vysoce ohroženy chorobami oběhové soustavy a diabetem typu 2, prosívá však také samozřejmě osobám bez vysoké hladiny špatného cholesterolu,“ tvrdí vědci z Toronta.
Kroupy jsou novou superpotravinou, kterou současná generace teprve objevuje. Přitom naši dědové a babičky kroupy jako přílohu či základ různých pokrmů konzumovali běžně. Pozdější generace kroupy znaly pouze z vývaru z uzeného masa. Dnes je opět prosazuje moderní gastronomie jako náhradu rýže.
Kroupy jsou bohatým zdrojem vlákniny a mají navíc velmi nízký glykemický index, takže jsou skvělou náhradou za rýži a jsou dokonce zdravější než rýže hnědá či divoká.
Sledujte nás na sociálních sítích: