Zná to každý, kdo začal cvičit nebo měl dlouhou přestávku v pravidelném pohybu. Druhý den po návratu z posilovny či fitness centra ho bolely svaly v celém těle. To kvůli drobným poškozením, k nimž dochází náročnou prací svalových vláken. Jenže! Není dobré po cvičení užívat léky proti zánětům. Poškození totiž rychle opraví T-lymfocyty, jejichž aktivita bolestivost snižuje.
Přitom s každým dalším cvičením se jejich aktivita ve svalech zvyšuje. To je také důvod, proč další cvičení bolí míň a proč zvyšující se zátěž při tréninku neprodukuje větší bolest. Tělo se rychle adaptuje. Vědci z Utahu ale jako první prokázali přímý vliv imunitního systému na snižování bolestivosti svalů po cvičení.
T-lymfocyty jsou bílé krvinky vyvolávající zánět. Většinou reagují specificky na infekci a choroboplodné částice v těle.
„
T-lymfocyty vnímáte jako bílé krvinky, které reagují na infekci, neopravují svaly, ale my jsme zjistili výrazné hromadění T-lymfocytů v oblastech s poškozenými svalovými vlákny. Naše studie je první, která dokazuje, že T-lymfocyty jsou přítomny ve svalech člověka v reakci na poškození vyvolaných cvičením,“ tvrdí docent Robert Hyldahl z Univerzity Brighama Younga.
Užívání léků proti zánětům po cvičení podle něj není efektivní a cvičícímu naopak ubližuje. Řada bodybuilderů a sportovců však prášky užívá, aby je svaly nebolely. Jenže samy T-lymfocyty bolestivost snižují svou aktivitou. I když s každým dalším cvičení zánětů ve svalech přibývá.
„
Zánět nemusí působit přímo bolest, protože my jsme dokázali, že bolestivost svalů se snižuje s větším množstvím zánětů,“ tvrdí Hyldahl.
Sledujte nás na sociálních sítích: