Nezdravé dobroty jsou stejně neodolatelné jako sexy grázlové
Nezdravé potraviny jsou stejně neodolatelné jako sexy grázlové.
Autor: Shutterstock
Proč nemůže člověk odolat sýrové pizze, sendviči plnému slaniny a zákusku z másla a bílého cukru, třebaže ví, že je to pro něj velmi nezdravé? Právě proto, že se u těchto pokrmů tolik zdůrazňuje, jak jsou nebezpečné. Lidé mají tendenci věnovat největší pozornost tomu, co je považováno za nebezpečné. A ze stejného principu nedokážeme odolat sexy grázlovi či atraktivní mrše, i když se dobře ví, že sobecky ubližují a ze vztahu s nimi nevzejde nic dobrého.
Italští vědci v řadě experimentů prokázali, že lidé jsou podvědomě přitahováni k nezdravým pokrmům proto, že si s nimi pojí to, že jsou nebezpečné a přitažlivé. Je to podle nich stejný princip, který lidi přitahuje k nebezpečným osobám.
„
Čím nezdravější jídlo je, tím nebezpečnější se nám jeví a tím hůře mu odoláváme,“ tvrdí autoři z Itálie.
Podle doktora Franceska Foroniho přitom na tento princip nemá vliv ani to, zda je člověk štíhlý nebo obézní a jakého je pohlaví. Princip funguje univerzálně. Ačkoli někteří jedinci podvědomým svodům odolávají lépe.
„Jídlo a stimuly související s jídlem jsou velmi mocné prvky poutající naši pozornost a velmi silným zdrojem rozptýlení pozornosti v probíhající akci, i když s daným úkolem vůbec nesouvisejí,“ tvrdí doktor Foroni.
Za vznik tohoto principu může evoluce, která člověka vybičovala k extrémní pozornosti vůči nebezpečným jevům. Původně ho to mělo chránit a zvýšit jeho šanci na přežití. Jenže nebezpečná potravina neznamená přímo nepříjemný zážitek či přímé ublížení na zdraví, naopak se s ní pojí příjemný požitek. Takže jí kvůli nebezpečí věnujeme více pozornosti než potravině zdravé. Z dlouhodobého hlediska nás však zabíjí.
Sledujte nás na sociálních sítích: