Měření hodnoty BMI nevypovídá nic o tom, kolik tuku člověk má a jak je distribuován po těle. Podle expertů mnohem více o zdraví člověka a rizicích souvisejících s nadváhou vypovídá měření obvodu pasu. Zvláště u žen platí, že čím útlejší pas mají, tím méně jsou ohroženy vážnými chorobami a předčasným úmrtím. Udržovat si štíhlý pas je tedy nadmíru důležité.
„Standardní metodou stanovení toho, zda je či není někdo obézní, je měření jeho BMI, což kombinuje poměr výšky a váhy, podle toho se určuje riziko rozvoje diabetu 2. typu, chorob srdce a dalších dlouhodobých potíží. Nicméně BMI nebere v úvahu rozložení hmoty na těle, zda je člověk svalnatý a fit nebo má tuky na břiše, je neaktivní a v nedobré kondici,“ vysvětluje britský obezitolog David Haslam.
Člověk s vysokým BMI nemusí mít na těle skoro žádný tuk, kupříkladu kulturista či hráč ragby. Naopak důležité je měření pasu – nejen obvodu, ale tukových zásob v něm. A platí to hlavně pro ženy, i když u mužů je to také dobrým ukazatelem rizika onemocnění civilizačními chorobami. Nicméně ženy můžou mít tuk na bocích a pozadí a útlý pas, což není tak nebezpečné jako štíhlé boky a tuk na břiše. U mužů je obecně nejlepší variantou minimum tukových zásob na celém těle, ale i u nich platí, že pokud jsou štíhlí a mají ho jen na břiše, jsou ohroženi více než ti, kdo mají menší množství tuku rozloženo rovnoměrně po celém těle a tedy relativně vyšší BMI.
„Někdo s hubenými pažemi a nohama, kdo má ale spoustu tuku na břiše, může mít nízké BMI v rozmezí normálních hodnot, ale přitom je ohrožen chorobami srdce mnohem víc než jedinec, který je svalnatý a má vysoké BMI,“ dodává doktor Haslam.
Tuk na břiše zvyšuje riziko diabetu 2. typu, chorob srdce a cév či rakoviny tlustého střeva a konečníku, slinivky a prsu. Břišní tuk totiž produkuje pro zdraví nepříznivé hormony a enzymy.
Při hubnutí tuků na břiše je zapotřebí změnit životní styl, začít jíst dlouhodobě zdravě a pravidelně cvičit.
Sledujte nás na sociálních sítích: