Rakovina je jednou z nejčastějších civilizačních chorob, třetina obyvatel vyspělého světa se s některým typem nádorového onemocnění v životě setká. Na vině nejsou jen geny a vnější faktory, ale velkou měrou i náš životní styl.
Co tedy změnit, abychom pravděpodobnost onemocnění snížili?
Obecně je dobré dodržovat několik zásad – nekouřit, nepít mnoho alkoholu (ideálně žádný), pravidelně se pohybovat, chránit kůži před slunečním zářením a především se zdravě stravovat.
Čemu se vyhnout?
V rámci prevence nádorových onemocnění bychom neměli jíst jednotvárnou stravu, zatěžovat náš trávicí systém přílišným množstvím jídla (přejídání, velké porce apod.), konzumovat polotovary a průmyslově upravené potraviny či stravovat se ve fast foodech. Do jídelníčku bychom neměli tak často zařazovat červené maso, živočišné tuky, uzeniny či potraviny s vysokým obsahem cukru. Opatrně bychom měli zacházet se slánkou a alkoholem. Pakliže nechcete být úplným abstinentem, nepijte více než dvě sklenky (nejlépe vína) denně. (Čtěte také: Pozor na fresh džusy. Mohou vám i uškodit)
Důležitá je také úprava potravin – rozhodně byste se měli vyhýbat připáleným jídlům. Našemu zdraví rozhodně neprospívá smažení, ale ani grilování (tuk odkapávající z masa dopadá na uhlíky a dochází k uvolňování karcinogenního benzopyrenu, který se dostává zpět do masa). Ideální je připravovat pokrmy vařením, dušením nebo pečením.
Je vám nevěrný? Vše vám ohleduplně objasním, zavolejte mi! Kartářka Ivona |
Jaké potraviny pomáhají?
Na prvním místě stojí samozřejmě ovoce, zelenina a obecně potraviny rostlinného původu (včetně rostlinných tuků). Z masa je lepší sáhnout po drůbežím a rybím.
Ve vašem jídelníčku by určitě neměly chybět následující potraviny:
1. Rajčata – obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, ale především lykopen, který pohlcuje volné radikály a tím přispívá k prevenci rakoviny, ale i srdečních chorob.
2. Citrusy – opět zdroj mnoha příznivých látek, flavonoidy, které citrusy obsahují, navíc působí proti buněčným mutacím a tím i proti rakovině.
3. Brokolice – téměř univerzální zelenina, skvělá v prevenci rakovin tlustého střeva, obsahuje fytonutrienty, které působí proti nádorovému bujení.
4. Ořechy – zásobárna důležitých vitaminů a minerálů, ale také omega-3 mastných kyselin.
5. Ovesné vločky – podobně jako další celozrnné potraviny obsahuje vysoký podíl vlákniny, vitaminů a minerálů.
6. Kysané mléčné výrobky – podporují imunitu a příznivě působí na funkci střev.
7. Čaj – obsahuje zdraví prospěšné flavonoidy.
Nejčastější nádorová onemocnění a jejich prevence
1. Rakovina tlustého střeva a konečníku
Jak ukazují statistiky, umisťuje se Česká republika v četnosti výskytu i úmrtí na kolorektální karcinom pravidelně na smutném prvním místě. Přitom právě tomuto druhu rakoviny je možné až ze 70 % předejít zdravým životním stylem. Důležitá je samozřejmě zvýšená konzumace zeleniny a vyhýbání se tučným jídlům, nadměrné konzumaci červeného masa apod.
2. Rakovina plic
Je nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění ve světě. Na prvním místě je z hlediska prevence především nekouření. Pomáhá i strava bohatá na zeleninu a ovoce. Pokud ale kouříte, žádná strava škodlivé účinky cigaret nevyváží.
3. Rakovina prsu
Na prvním místě opět stojí zdravá výživa, bohatá především na zeleninu a ovoce. V současnosti se odborníci rovněž zabývají spojitostí mezi konzumací alkoholu a rizikem rakoviny prsu.
TIP Bety: Nevíte, jakými cviky zhubnout nebo posílit bříško? Chcete se zbavit širších boků? Zeptejte se ZDARMA naší profesionální instruktorky Petry z klubu Holmes Place
Sledujte nás na sociálních sítích: