Když je váš protějšek v pohodě, pak jste v pohodě i vy a vaše zdraví. Jeho radost je natolik nakažlivá, že vám zcela přirozeně a automaticky sníží hladinu stresového hormonu kortizolu.
Co je moje, to je tvoje. S tímhle lidovým rčením se v každodenním životě setkáváme poměrně často. Člověk by řekl, že to platí jenom pro materiální věci, ale kdeže, ve vztahu jsou sdílené i emoce, což je vlastně moc dobrá zpráva.
Když smích, tak pro všechny!
Nová optimistická studie (1) publikovaná v prestižním časopise Psychoneuroendocrinology přináší překvapivé zjištění – pozitivní nálada vašeho partnera může významně ovlivnit i vaši vlastní pohodu. Konkrétně se ukázalo, že když se jeden cítí šťastnější než obvykle, dochází u druhého k prokazatelnému snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, a to i když jeho psychické rozpoložení není zpočátku zrovna veselé. Jinými slovy, radost je vážně nakažlivá.
Když si dva „kryjí záda“
Výzkumníci analyzovali data 321 párů z Německa a Kanady, což jim umožnilo získat relevantní a reprezentativní výsledky. Jejich závěry jasně dokazují, že sdílení pozitivních emocí v partnerském vztahu má reálný fyziologický dopad na útlum stresu. „Všechno nasvědčuje tomu, že starší páry v dlouhodobých a oddaných svazcích nacházejí své jedinečné způsoby, jak se navzájem chránit před dopady negativních emocí,“ domnívá se odborná asistentka psychologie Kalifornské univerzity a hlavní autorka Tomiko Yoneda (2).
Předává se jen to dobré
„Tato zjištění jsou obzvláště důležitá, neboť starší dospělí se s přibývajícím věkem často potýkají s obtížnější regulací nálad. Po stresové události má u nich kortizol tendenci zůstávat zvýšený po delší dobu a stárnoucí mozek se hůře adaptuje na stresové podněty,“ upřesňuje psycholožka Tomiko Yoneda. Jistě vás napadá, zda tento efekt funguje i opačně – tedy jestli otrávený partner přenáší své chmury na vás. Můžete být bez obav, nic takového nebylo zpozorováno. Účinky proudí pouze jedním směrem, což má i zdravotní pozitiva. Méně stresu totiž znamená i méně zdravotních komplikací.
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306453024001628?via%3Dihub, (2) www.nypost.com/2025/03/10/health/your-partners-good-mood-has-a-huge-impact-on-your-health-study/
Sledujte nás na sociálních sítích: