Protože proti borrelióze zatím neexistuje účinné očkování a léčba antibiotiky přináší dobré výsledky, hlavně když je zahájena včas, je klíčové nepropást varovné příznaky signalizující možný nástup tohoto zákeřného onemocnění. Jaké jsou tedy příznaky lymské borreliózy a v jakém pořadí se dostavují?
Šířící se rudá skvrna
V průběhu několika dnů až týdnů od chvíle, kdy člověka kouslo nakažené klíště či jiný přenašeč, se rozvíjí časná fáze onemocnění borreliózou. První znamení, které by nemělo uniknout naší pozornosti, je typické zarudnutí pokožky v místě, kde bylo klíště přisáté. Zarudnutí má obvykle kruhový tvar a často (i když ne vždy) má uprostřed začervenalého kruhu bledý střed. Odborně se tomuto zarudnutí typickému pro borreliózu říká „erythema migrans“.
Hlavní nevýhodou výše popsaného zarudnutí pokožky je prostý fakt, že se tento typický příznak nemusí objevit u každého. Podle některých údajů se erythema migrans neobjeví dokonce u více než jedné čtvrtiny osob nakažených borreliózou.
Chřipkové příznaky
I v případě, že se typické kruhové zarudnutí s centrálním výbledem nedostaví, mohou onemocnění borreliózou signalizovat chřipkové příznaky, které jinak erythema migrans typicky doprovázejí. Pacienti pociťují všeobecnou únavu, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy a často mají také zvětšené lymfatické uzliny. Zvláště pokud si je člověk vědom, že ho v poslední době kouslo klíště, měl by při podobných příznacích zpozornět i v případě, že na kůži se žádné varovné znamení neobjevilo. Tyto příznaky se mohou objevit týdny po kousnutí klíštětem. V tom je jejich zákeřnost. Člověk si pak na kousnutí klíštětem ani nevzpomene a zpočátku si myslí, že má třeba chřipku.
Když se onemocnění neléčí
Pokud se borreliová infekce neléčí, přetrvává zarudnutí na kůži zhruba měsíc. Během týdnů až měsíců poté, co se zarudnutí objevilo, se bakterie dokáže rozšířit po celém těle. Potom už přicházejí ke slovu pozdní příznaky neléčené borreliózy. Ty mohou zahrnovat poškození srdce a velkých cév, kloubů, a dokonce i nervového systému.
Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: