Ptali jsme se: Co vám zaručeně pokazí dietu?

Možná to taky znáte – jíte skoro předpisově, vyhýbáte se kalorickým bombám, pravidelně cvičíte, jenže pak se do vašeho „bezchybného“ plánu připlete nečekaná událost a všechna předsevzetí jdou stranou.

Andrea, 33 let, účetní: „Pohromou jsou pro mě víkendy u tchyně, kam jezdíme s manželem a dětmi minimálně jednou měsíčně. Skvěle totiž peče a já prostě všem těm koláčům a buchtám nedokážu odolat. Navíc se i po těch letech pořád cítím trochu hloupě, když mám nějaké jídlo, které připraví, odmítnout.“

Co na to Bety: Pokud si jednou měsíčně dopřejete nějaký ten sladký koláč, zas taková pohroma to není. Spíše si hlídejte, kolik ho sníte. Není potřeba spořádat půlku pekáče, tchyně se určitě (snad) neurazí, když alespoň ochutnáte a rovnou nabízený zákusek neodmítnete. Tak budou spokojené obě strany – vychválíte manželově mamince koláč a vy nemusíte trpět výčitkami svědomí, že jste „ujela“. Ostatní je už na vaší pevné vůli.

Jana, 46 let, senior sales manager:
Jednoznačně večery s přáteli. Ať už přijdou známí k nám, nebo jdeme s partnerem někam na návštěvu, končí to pokaždé stejně – za ten večer ‚sezobnu‘ spoustu nejrůznějších dobrot, a rozhodně to není žádná zelenina, ale nejrůznější chuťovky, chlebíčky, zákusky, navíc člověk popíjí nějaký ten alkohol, takže kalorie, které se snažím jindy počítat, nekontrolovatelně narůstají.“

Co na to Bety: Návštěvy či nejrůznější večírky jsou většinou dietní pohroma. Jednak člověk nechce urazit hostitele tím, že by si celý večer nevzal ani sousto z nabízených lahůdek do úst, jednak při zábavě s přáteli ani nevnímáte, že vlastně pořád něco jíte (podobně jako když koukáte na televizi a máte před sebou misku chipsů či oříšků – také většinou nezvládnete přestat dříve, než je miska prázdná). Zkuste se ale přece jen soustředit na to, co vlastně jíte, a na talířek si vždy nabírejte velmi malé porce. Dobré je se před odchodem na večírek navečeřet.
Alkohol – zvláště pivo, sladké červené víno či tvrdý alkohol – je kalorická bomba. Zkuste jej proto vyměnit za něco jiného (ale rozhodně ne za sladkou limonádu) – ideální je voda nebo ředěný džus. Pokud nechcete být jediným abstinujícím členem společnosti, zkuste méně energetický vinný střik.

TIP Bety: Chcete, abychom s anketními otázkami ke článku oslovili příště i vás? Máte svůj názor a nás zajímá! Pošlete nám svou fotografii a kontaktní údaje na redakce@bety.cz a my se vám ozveme!

Markéta, 29 let, na mateřské dovolené:
„U mě za všechny dietní chyby můžou děti. Nemám na mysli přibírání v těhotenství apod., ale všechny ty přesnídávky, pudingy a pribináčky, co po nich dojídám. Prostě je mi líto to vyhodit, tak z kelímku nebo skleničky vyškrábu zbytky, které už nechtějí. Sice to nejsou bůhví jak velké porce, ale když skoro denně dojídáte svačinky po dvou dětech, už se to nasčítá.“

Co na to Bety: Občasné dojídání zbytků po dětech zas tak velkým prohřeškem není (zvláště pokud kupujete opravdu kvalitní výrobky), ale pokud se snažíte zhubnout, jistě vám jejich energetická hodnota nad rámec normálního denního příjmu úplně neprospěje, právě naopak. Zkuste tedy počítat s těmito „svačinkami“ ve svém plánu a kalorie zase jinde uberte. A nebo prostě zavřete oči a zbytky (pokud se jedná o opravdu malé množství) raději vyhoďte.

Hana, 35 let, knihovnice:
„Zaručeně nejvíc hřeším v létě na dovolené. Prostě si řeknu, že když už si mám odpočinout, nebudu se ‚trápit‘ ani nějakou sebekontrolou při jídle, a pěkně si užívám. Každý den ke snídani a k večeři švédské stoly plné dobrůtek, cestou z pláže obrovský kopec zmrzliny, oběd v místní restauraci (a obvykle si nedám žádný salát)..., takže i když mám aspoň nějaký pohyb v podobě plavání, stejně se po těch 10 dnech vracím domů nejméně o dvě až tři kila těžší (a s předsevzetím, že tohle bylo rozhodně naposled).“

Co na to Bety: Tyhle scénky z dovolené známe nejspíš všichni. Jak vypadneme ze svého stereotypu, mění se i náš zaběhnutý řád v jídelníčku. Jedinou možností, jak se přírůstku kilogramů na dovolené vyhnout, je pečlivě vybírat, co jíme. Věřte, 10 dní (ale i týden) je většinou dost dlouhá doba na to, abychom okusili z místní kuchyně všechno, co nám nabízí. Prostě to jen nebudeme zkoušet všechno hned (v tom je nebezpečí švédských stolů – nabízejí vám od všeho kousek a těžko se odolává). Nezapomínejte na ovoce a zeleninu (zvlášť pokud míříte do jižních krajů, vyzkoušejte produkty místního zemědělství – rozhodně stojí za to). Také regionální speciality nabízejí řadu možností, navíc například ryby a mořské plody (kterými vaše dieta nijak moc neutrpí) se nemusejí servírovat smažené nebo s hranolkami (věřte, většinou je to turistický výdobytek, místní je tradičně příliš nekonzumují). Zkrátka na dovolené si můžete kulinářsky užívat, aniž byste příliš hřešili. A pokud si nedokážete odepřít poctivou a jistě skvělou zmrzlinu, tak si ji dejte – jen si pak nic nevyčítejte a zkuste třeba o něco déle plavat nebo se jděte projít.

Štěpánka, 38 let, zdravotní sestra:
„Nejvíce mi všechny možné snahy o hubnutí, ale i zdravé stravování, nabourává práce. Často jím jen tak „v letu“, někdy se za směnu nestačím najíst vůbec. Pak mě přepadají různé chutě a pocity, že bych snědla všechno, co jen trochu připomíná jídlo, takže po návratu z nemocnice ‚vyjím‘ celou ledničku. Nedávno jsem na bety.cz četla, že udržení váhy pomáhá i pravidelný a dlouhý spánek, tak na to také mohu zapomenout, protože střídám denní a noční směny, občas mám i dvě směny za sebou, takže vlastně pořádně nespím víc než 24 hodin (a někdy i mnohem víc). Pravdou je, že kvůli té honičce a stresu nějaké výrazné problémy s nadváhou nemám (i když bych se nezlobila, kdybych nějaké to kilo shodila), ale říkám si, že způsob mého stravování asi nebude zrovna moc zdravý...“

Co na to Bety: Štěpánka má pravdu – nepravidelný stravovací režim a hladovění nám určitě neprospívají (a to nejen z hlediska výživy a zažívání). Jenže existuje celá řada profesí, kde je velmi složité najít si na jídlo čas. Přesto – pokud jen trochu můžete, zkuste to. Jednak si vaše tělo nebude zoufale ukládat každý, byť i sebemenší, příjem tuku, nebudou vás přepadat záchvaty vlčího hladu a určitě prospějete nejen své „figuře“, ale i svému zdraví.






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
5 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat