Hranolky, krokety, brambůrky, topinky a přepečené pečivo jsou velmi oblíbenými pokrmy většiny Evropanů. Smažené brambory a pečivo dopřávají rodiče také svým dětem. Jenže jim tím vlastně podřezávají větev, neboť právě tyto potraviny jsou velmi bohatým zdrojem karcinogenních akrylamidů. Ty vznikají ze škrobů při smažení, pečení a pražení za vysokých teplot. Čím vyšší teplota a čím tmavší pak hranolky jsou, tím hůře. Akrylamidy jsou silné karcinogeny obsažené také v cigaretovém kouři.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin potvrdil, že akrylamid je karcinogen a jeho konzumace souvisí s onemocněním rakovinou.
„Akrylamidy se tvoří ve spoustě pečených a smažených pokrmů bohatých na polysacharidy, především v hranolkách, brambůrkách, ale také chlebu, sušenkách a kávě. Akrylamid je také znám jako součást cigaretového kouře,“ uvádí Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA.
Více než polovina příjmu akrylamidu u dětí pochází právě z hranolek, smažených brambor a kroket. Pokud už rodiče tedy připravují dětem tyto pokrmy, měli by je smažit při nižší teplotě a maximálně dozlatova. Čím tmavší totiž pokrm je, tím je v nich akrylamidu více.
„Máme důkazy z laboratorních testů na zvířatech, že akrylamid a jeho metabolit gylcidamid jsou genetoxické a karcinogenní, poškozují DNA a způsobují rakovinu… Nejdůležitější skupinou potravin přispívajících k příjmu akrylamidu jsou smažené bramborové potraviny, káva, sušenky, krekry, křupavý chléb, topinky a toasty,“ uvádí dále EFSA.
Sledujte nás na sociálních sítích: