Pořídit dítěti kočičku může být od rodičů vnímáno jako dost nemoudrý čin. Kočky by se totiž doma neměly chovat vůbec. Ale zvláště u dětí jsou nebezpečné, neboť roznášejí po bytě mikroskopické zbytky výkalů s parazitickou toxoplazmózou. Pokud se dítě infikuje – a bývá to často kvůli horším hygienickým návykům – infekce způsobí výrazné snížení IQ.
Toxoplasma gondii působí negativně na nervovou soustavu a podle vědců z University of Iowa a Florida International University výrazně snižuje schopnosti při čtení, omezuje paměť a zhoršuje analytické myšlení.
Na světě je nakažena toxoplazmózou asi třetina lidské populace. Parazitický prvok se přenáší při kontaktu s výkaly koček. Stačí je vdechnout, olíznout či pozřít. A stačí jen mikroskopické částečky. Kočka si sedne dítěti na klín po vykálení, zbytky stolice ulpí na dítěti, které si pak nemyté ruce strčí do úst. A je nakaženo.
Ačkoli většina lidí s nákazou nepozoruje žádné příznaky, u řady lidí toxoplazmóza oslabuje imunitu a negativně působí na mozek. U dětí je však vliv infekce výrazný a to v negativním smyslu s ohledem na paměť a myšlení.
„Naše výsledky naznačují, že děti séropozitivní na Toxoplasmu gondii mají horší výkony při čtení a je u nich negativně ovlivněna verbální paměť,“ tvrdí autoři výzkumu s tím, že negativní účinky toxoplazmózy lze omezit vitaminem E. Jedinci, kteří jsou nakažení a přijímají s potravou velké množství vitaminu E, jsou před negativními účinky toxoplazmózy ochráněni. Proč? To se zatím neví.
Sledujte nás na sociálních sítích: