Čaj působí blahodárně na mozkovou aktivitu a zvyšuje jeho energii a pracovní obrátky. Vyplývá to z experimentálních výzkumů v Newcastlu, kde zjistili, že už půl hodiny po vypití čaje se prudce zvýší aktivita a také výkonnost v mozku. K účinku dochází po konzumaci jak černého, tak zeleného čaje.
Podle všeho účinnou látkou způsobující tuto změnu v mozkové aktivitě jsou flavonoidy. Ty také potlačují záněty, podporují průtok krve mozkem a brání vzniku sraženin v cévách.
„Asi třicet minut až jednu hodinu po vypití čaje se výrazně zvýšily mozkové vlny théta,“ uvedli autoři z Newcastleské univerzity v článku pro odborný časopis Nutritional Neuroscience.
V experimentální studii sledovali aktivitu mozku pomocí elektroencefalografu. Po konzumaci čaje přístroj zaznamenal vyšší aktivitu tzv. vln théta, vlny alf a beta se zvýšily jen nepatrně.
Antioxidanty v čaji nepůsobí pozitivně jen na mozek. Bylo prokázáno, že také chrání buňky před poškozením volnými radikály, omlazují tkáně i celý organismus a jsou prevencí rakoviny, diabetu 2 a chorob oběhové soustavy.
Sledujte nás na sociálních sítích: