Dietní limonády nejsou zdravé a člověk by se jejich konzumaci měl vyhýbat. Umělá sladidla totiž poškozují zdraví a některá jsou při dlouhodobé konzumaci ve velkém množství prokazatelně karcinogenní. Jenže mnozí lidé volí dietní Coca-Colu a další podobné limonády proto, aby nekonzumovali cukr, který způsobuje obezitu a další zdravotní potíže. Dietní limonády však podle všeho k hubnutí nepřispívají. Konzumenti dietní koly jsou totiž obéznější než ti, kteří pijí její cukrem přesycenou variantu.
Vědci z Texaské univerzity sledovali přes tisíc osob Mexicko-amerického a Evropsko-amerického původu. Během devíti let zaznamenávali množství a typ vypitých limonád a také tělesnou hmotnost sledovaných osob. Z analýzy výsledků vyplývá, že jedinci, kteří pili alespoň jeden dietní nápoj denně, přibrali během devíti let minimálně osm centimetrů v pase. U osob, které dietní kolu nepily vůbec, došlo k nárůstu obvodu pasu v průměru jen o 2,5 centimetru.
„Nárůst břišního tuku byl u osob konzumujících dietní limonády více než trojnásobný ve srovnání s těmi, kdo podobné limonády nepili vůbec,“ varuje doktorka Sharon Fowlerová.
Její tým prý nesledoval jen celkovou hmotnost, ale také tzv. viscerální tuk, tedy tuk usazený na břiše. O něm se ví, že je velmi nebezpečný z hlediska řady závažných onemocnění. A osoba poměrně štíhlá s velkou zásobou břišního tuku je na tom zdravotně hůře než jedinec, který má tuk na zadku a nohách, ale relativně málo na břiše.
Zatím není jasné, zda přímo látky obsažené v dietní kole a limonádách působí zhoubně na metabolismus, nebo se lidé konzumující dietní formy těchto nápojů stravují nezdravěji a přijímají více kalorií než jedinci, kteří pijí cukrem slazené nápoje.
„Tyto výsledky jsou ve shodě s objevy z řady jiných studií, které tvrdí, že každodenní konzumace dietních limonád souvisí se zvýšeným rizikem diabetu, srdečního infarktu, mrtvice a dalších zdravotních potíží,“ dodává spoluautorka doktorka Helen Hazudová.
Sledujte nás na sociálních sítích: