Brazilští vědci objevili v kávě peptidy, které se v mozku obratlovců vážou na opioidní receptory. Na tyto receptory se vážou také opiáty jako morfin, heroin či kodein. Brazilci tvrdí, že objevené peptidy, třebaže jich je v kávě velmi málo, mají podobný účinek jako morfin. Ale mnohem dlouhodobější. To by mohlo vysvětlovat, proč je káva tak oblíbeným nápojem.
Vědci z Brazilské univerzity tvrdí, že peptidy (segmenty bílkovin) mají podobné účinky jako morfin – tlumí bolest a uklidňují. Jejich účinek, ačkoli je slabší než u morfinu či heroinu, je ale dlouhodobější (vydrží na opioidním receptoru déle).
„Již v minulosti jsme z kávy extrahovali fragmenty bílkovin, které mají účinky podobné morfinu,“ uvedl mluvčí Brazilské společnosti pro výzkum v zemědělství Embrapa.
Tato státní společnost testovala účinky peptidů na laboratorních myších a zjistila, že se vážou na opioidní receptory v mozku. Jejich účinek je dlouhodobější než u morfinu.
„Tyto objevy mají velký biotechnologický potenciál a mohly by sloužit ke zmírňování stresu u farmářských zvířat před porážkou,“ dodal mluvčí společnosti Embrapa.
Sledujte nás na sociálních sítích: