Ačkoli tento postulát neplatí bez výjimek, muži se ve své většině vyznají v mapě lépe než ženy. Centrum v mozku řídící tzv. spaciální orientaci v prostoru a navigaci se podle antropologů z Utahu u mužů vyvinulo mohutněji především proto, že museli v dávných dobách vyhledávat partnerky. Evolučně tak byla tato schopnost u nich podporována jako výhoda. Zatímco u žen jen jako postradatelná vlastnost navíc.
Antropologové z Utahu zkoumali chování mužů v domorodých kmenech v Namibii. Otcové těchto kmenů, kteří mají lepší schopnosti orientovat se v prostoru, mají totiž více potomků s větším počtem žen.
„Je to poprvé, kdy se někdo pokusil nakreslit linii mezi prostorovým vnímáním, navigací, velikostí teritoria a úspěchem při rozmnožování,“ uvedl autor studie magistr Layne Vashro, jenž téma zpracoval jako disertační práci během doktorandského studia.
„Mezi nejkonzistentnější rozdíly u pohlaví, které nacházíme v psychologické literatuře, jsou prostorové vnímání a schopnost navigace, v obou kategoriích jsou muži lepší. V antropologické literatuře je jedním z nejkonzistentnějších rozdílů v chování mužů a žen vzdálenost, kterou urazí. Tento rozdíl podle všeho vysvětluje pozorované rozdíly ve schopnosti navigace a prostorového vnímání,“ dodává vedoucí disertační práce profesorka Elizabeth Cashdanová.
Schopnost prostorového vnímáními je definována jako schopnost vizualizace prostorových vztahů a manipulace s tímto obrazem v mysli. Přitom muži jsou v tomto mnohem lepší než ženy a tento rozdíl je mnohem výraznější než kupříkladu ve schopnosti matematického uvažování a chápání.
Kultura sledovaných kmenů v Namibii je založena na migraci mužů, kteří v období sucha fungují jako sběrači v horách, zatímco v období dešťů obdělávají své zahrady. Nicméně ke kultuře kmenů patří promiskuita, manželé souloží i s jinými lidmi než jen mezi sebou. A právě muži, kteří mají výborné prostorové vnímání a schopnost navigace, mají větší počet sexuálních partnerek a také větší počet potomků. Doktor Vashro tak potvrdil evoluční zvýhodnění těchto vlastností u mužů kvůli větší reprodukční úspěšnosti. Navíc muži, kteří mají lepší navigační schopnosti mají lepší geny, putují do vzdálenějších míst, kde své geny mohou opět šířit. Dobré geny se tak rozšíří ve větším areálu.
Sledujte nás na sociálních sítích: