Kančí gulášek, kančí kýta na šípkové omáčce či kančí paštika. To jsou delikatesy, které si mnozí gurmáni nenechají ujít. Ovšem měli by vědět, že s konzumací masa z divokých prasat ulovených ve střední Evropě do sebe ládují obrovské množství radioaktivního stroncia. Saští hygienikové opět potvrdili, že každý třetí kanec ulovený v oblasti střední Evropy je tak radioaktivní, že je konzumace jeho masa pro zdraví člověka nebezpečná.
Divoká prasata patří mezi všežravce. Konzumují stravu rostlinnou, houby a také vejce a různé živočichy včetně zdechlin. Radioaktivní látky tak v sobě extrémně kumulují. Zatímco býložravci je získávají jen z rostlin, většinou nadzemních částí, všežravci konzumací živočišné potravy přijímají vysoce kontaminovanou tkáň. Prasata navíc milují kořínky a zásobní orgány rostlin kumulující radioaktivní prvky. Krom toho vyhledávají houby, které samy o sobě mají tendenci vychytávat ze substrátu a v plodnicích kumulovat radioaktivní látky. A ví se, že houby rostou nejvíc tam, kde je stroncia největší množství.
Ve střední Evropě straší i po osmadvaceti letech havárie z Černobylu. V roce 1986 odlétl z Ukrajiny obří radioaktivní mrak, který spadl právě do oblastí střední Evropy. Krom německého Saska také v Česku. Stroncium je přítomno v přírodně a divoká prasata kvůli povaze svého jídelníčku radioaktivní prvky ve svém těle kumulují.
Od roku 2012 saské úřady nařizují myslivcům, aby maso divokých prasat po odstřelu nechali testovat na radioaktivitu. A jedinci, kteří vykazují hodnoty vyšší než 600 Becquerelů na kilogram, musejí být zlikvidováni v kafilérii. Podle nejnovějších statistik přesahuje tuto hodnotu každý třetí ulovený kus v oblasti Saska.
„Během jediného roku 297 kusů z celkového počtu 752 kusů ulovených a testovaných v Sasku překročilo bezpečný limit. Navíc jsme v Německu testovali jedince, kteří tuto hranici překračovali desetinásobně,“ varují saští hygienikové. Němečtí myslivci dostávají od vlády náhradu za likvidaci radioaktivních kanců.
„Nenahradí to ztrátu za prodej kančí zvěřiny, ale aspoň to uhradí náklady spojené s likvidací kontaminovaného masa,“ uvedl Steffen Richter z Lovecké asociace Saska v rozhovoru pro deník Der Bild.
Také houby sbírané v lesích Saska překračují limit radioaktivity pro bezpečnou konzumaci. Letošní nadúroda hub je způsobena nejen tím, že se v předchozích letech kvůli suchu plodnice příliš netvořily a podhoubí na vláhu a vhodné podmínky čekalo, ale vliv má právě vysoká koncentrace radioaktivních prvků v půdě střední Evropy.
Podle odborníků se radioaktivní prvky budou v přírodě udržovat ještě dalších padesát let, než se většina rozpadne.
Sledujte nás na sociálních sítích: