Vzpomínky na silný emocionální zážitek mohou i po letech vyvolat velmi intenzivní pocity. Pokud jsou to emocionální zážitky příjemné a pozitivní, pak to člověku prospěje. Ale co když vzpomíná na traumata a tragické události? Taková vzpomínka může psychiku vážně poškodit. A proto se vědci dlouhodobě zabývají tím, jak podobné zážitky z mozku vymazat. Pomoci by mohlo silné světlo.
Vědci z vysoké školy Massachusetts Institute of Technology objevili nervové dráhy v mozku, které spojují vzpomínky a emoce. Při pokusech na mozcích myší se jim podařilo prokázat, že některé dráhy lze narušit pomocí silného světla. A pokud dojde k narušení této dráhy spojující vzpomínku na děsivé trauma, mozek pak už nezažívá nepříjemné emoce s tímto děsivým zážitkem související.
Výsledky své studie publikovali vědci z MIT v prestižním odborném časopise Nature a tvrdí, že pomocí jejich metody lze pozitivní a negativní vzpomínky uložené v paměti zcela zvrátit. Tedy z negativní vzpomínky učinit vzpomínku bez nepříjemného zážitku. A naopak z pozitivní vzpomínky učinit vzpomínku negativní.
„V budoucnosti tak budeme schopni vyvinout metody, které lidem pomůžou vzpomenout si na pozitivní vzpomínky s větší intenzitou než na ty negativní,“ tvrdí doktor Susumu Tonegawa z Massachusetts.
Výzkumy z MIT přispívají k léčbě depresí a posttraumatického syndromu. Studie sledovala především centra paměti – hippokamp a amygdalu.
Sledujte nás na sociálních sítích: