Sociální sítě jsou poměrně mladým fenoménem, který ještě řadu let bude zaměstnávat psychology. Účinky užívání tohoto média nelze hodnotit zjednodušeně, přesto je možné už teď říci, že Facebook do značné míry funguje jako leštěnka na ego. Ačkoli má jisté empatické a socializační aspekty, dělá dobře především narcisům.
Narcis byl antický hrdina, který se zamiloval do své vlastní krásy. Nemohl se jí nabažit a celé hodiny trávil pozorováním vlastního obrazu, který se mu odrážel na vodní hladině. A Facebook právě představuje tůňku pro současné narcisy.
Podle docentky Tracy Alloway z University of North Florida má tato sociální síť aspekty, které sebestředné chování podporují. U mužů i žen je to především profilová fotka a její hodnocení. Osoby, které si často mění profilovou fotku a čekají na její hodnocení, mají výrazné narcistické rysy.
Alloway to zjistila jednoduše. Sledovala chování čtyř stovek dospělých na Facebooku, přičemž všechny podrobila dotazníkovému testu narcistického chování. A výsledek? Muži, kteří často měnili svou profilovou fotku a sledovali její hodnocení, vykazovali silně narcistické rysy. Profilová fotka je pro ně jakousi narcistickou tůňkou, v níž mohou reflektovat svou krásu. U žen to však bylo složitější. V jejich případě se narcismus ventiloval nejen v profilových fotkách, ale také v hodnocení statusů.
„Nicméně některé další aktivity na Facebooku s narcismem nesouvisejí. Třeba možnost komunikace prostřednictvím chatu naopak zvyšuje empatii. Ačkoli fotografie a jejich hodnocení souvisejí s narcismem, celkově je možné říct, že sociální média primárně slouží spíš k propojení mezi lidmi než k vlastní propagaci,“ míní docentka Alloway z University of North Florida.
Sledujte nás na sociálních sítích: