Nejdůležitějším faktorem zdraví člověka je jeho mysl. Nikoli genetika, nikoli cvičení a výživa, ale prostý způsob myšlení je to, co ovlivňuje zdraví a dlouhověkost. Existují stovky studií, které potvrzují, že pozitivní myšlení a pozitivní přístup k životu jsou nejlepší prevencí chorob a předčasného úmrtí. Dokazuje to také životní osud nejstarší dokumentované osoby světa. Jeanne Calment se dožila 122 let, do 119 kouřila, pila víno a jedla čokoládu. Celý život však myslela pozitivně, radovala se z každé maličkosti, odmítala se čímkoli stresovat a s ničím si nedělala těžkou hlavu.
Psychoneuroimunologie, psychoneurokardiologie, psychoneuroendokrinologie a další obory se snaží propojit problémy s imunitou, oběhovou soustavou a hormonálním systémem člověka s psychikou. Rostoucí počet vědců přiznává, že většina chorob má psychosomatické příčiny, tedy že nejde jen o geny a vlivy z prostředí, ale že důležitým článkem problému je právě psychika.
Život a zdraví Jeanne Louise Calment studoval lékař Jean-Marie Robine. „Nikdy nedělala nic zvláštního, aby zůstala zdravá,“ tvrdí o své 122 let staré pacientce. Jeanne od jedenadvaceti kouřila cigarety, pila portské a jedla čokoládu. To vše do svých 119 let. Sama dlouhověkost připisovala tomu, že se ráda smála, odmítala se stresovat a ničím se příliš netrápila. „Když s tím nemůžete nic udělat, tak se tím netrapte,“ radila svým blízkým.
„Extrémní potlačování hněvu je nejčastější charakteristikou pacientek s rakovinou prsu,“ tvrdí studie publikovaná v odborném časopise Journal of Psychosomatic Research. Je jednou z mnoha, která dokazují, že psychika a způsob myšlení či nazírání na svět kolem nás jsou nejpodstatnějším faktorem pro rozvoj rakoviny a dalších onemocnění.
Sledujte nás na sociálních sítích: