Neolitická medicína byla mnohem rozvinutější, než se dosud soudilo. Lidé doby kamenné dokázali amputovat končetiny a ránu zahojit.
Potvrzují to nálezy z oblasti nedaleko Paříže, kde exhumovali ostatky sedm tisíc let staré kostry muže s amputovanou paží. Končetinu odřízli kamenným nástrojem, užívali přitom základní anestetika, přičemž ránu zhojili ve sterilním stavu bylinnými přípravky.
Důkazy o úspěšné amputaci z doby kamenné přinesly archeoložky Cécile Buquetová-Marconová, Anaick Samzunová a forenzní expert Philippe Charlier, kteří vykopali ostatky v Buthiers-Boulancourt asi čtyřicet kilometrů na jih od Paříže.
Podrobná laboratorní analýza humeru (kosti pažní) prokázala, že kost byla poškozena nad loktem a že na ní byla provedena úspěšná amputace. K umrtvení a tišení bolesti použili durman a rána byla dezinfikována šalvějem.
„Nemyslím, že byste mohli říct, že ti, co operaci vykonali, byli lékaři moderního smyslu, ale měli určitě jisté lékařské poznatky,“ věří autorka studie Cécile Buquetová-Marconová.
Sledujte nás na sociálních sítích: