Vědci dosud tvrdili, že lidé dokážou svým nosem rozlišit kolem deseti tisíc různých pachů. Jenže olfaktorické schopnosti člověka jsou mnohem bohatší, což prokázali neurologové z New Yorku. Čichová schopnost je dokonce stomilionkrát větší. Podle studie z Rockeffellerovy univerzity lidský nos a příslušné mozkové centrum rozliší až bilion různých pachů.
„Vědci věří, že v moderním světě prostě nevěnujeme tolik pozornosti našemu čichovému smyslu, nebo ho neumíme využívat tak, jak ho uměli využívat pravěcí lidé,“ píše britský list Daily Mail, který o studii informuje.
Lidé přišli o schopnost čichu už ve chvíli, kdy se vzpřímili na zadní. Nos se vzdálil od nosiče pachů – od země. A tím začal krnět. Moderní výdobytky včetně voňavých sprchových gelů a mýdel či deodorantů a parfémů pak čich ještě více oslabily.
„Důležitým vzkazem naší studie je, že máme mnohem citlivější čich, než jak jsme sami sobě přisuzovali. Jen čichu nevěnujeme pozornost a čich jako informaci už tolik v každodenním životě nevyužíváme,“ tvrdí doktor Andreas Keller z Rockefellerovy univerzity, jehož tým provedl řadu experimentálních výzkumů.
„Lidé se samozřejmě ve schopnosti rozlišovat jednotlivé pachy velmi liší. Ti nejcitlivější pak mohou pracovat jako degustátoři či výrobci parfémů,“ dodává Keller.
Sledujte nás na sociálních sítích: