O silvestrovské půlnoci šla většina lidí spát pozdě, naštěstí se však mohla příští den prospat, protože bylo volno. Kdo musel brzy vstávat, možná se cítil, jako by ho praštili po hlavě palicí. Takový pocit však člověk nemá náhodou a jen po bujaré novoroční pijatice. Podle švédských vědců se totiž nedostatek spánku rovná skutečné ráně do hlavy. Obojí poškozuje mozek.
U člověka, jenž se nedostatečně vyspí, dojde k takovému poškození mozku, které pozorují neurologové u osob, jež byly zasaženy do hlavy silnou ránou. Po otřesu mozku se v něm objevují biomarkery známé jako NSE a S-100B. Stejné látky objevili vědci také v mozku lidí, kteří trpí spánkovou deprivací.
„My jsme zjistili, že u osob, které nespaly čtyřiadvacet hodin, vzrostl obsah těchto látek v krvi. Nebylo to tak výrazné jako u člověka s vážným poraněním hlavy, ale nárůst to byl značný. Během spánku se mozek zbavuje toxinů a NSE a S-100B se vyskytují hojně jako reakce na tyto toxické substance,“ tvrdí profesor Christian Benedict z univerzity v Uppsale.
To, že nedostatek spánku vážně škodí nejen mozku, ale celému organismu, vědí odborníci dávno. Spánková deprivace vede k celé řadě onemocnění a zvyšuje také riziko předčasného úmrtí.
Sledujte nás na sociálních sítích: