Proč kočky nereagují na příkazy a volání majitelů, není vědcům dosud jasné. Ani po tisících let domestikace se lidem nepodařilo naučit tato zvířata reagovat na jednoduché povely. Kočky vykazují nižší inteligenci než slepice, které je na zavolání možné vytrénovat. Jenže to, že kočky nereagují, neznamená, že hlasu svého pána nerozumějí.
Chovatelé koček si tato zvířata s oblibou personifikují a vysvětlují jejich „tvrdohlavost“ a apatii vůči volání majitele jako znak velké osobnosti. To je sice vysvětlení líbivé, ale naprosto liché. Kočky nereagují prostě proto, že pro ně povely nepředstavují žádný motiv. Nejsou schopny je chápat.
Japonští etologové však teď prokázali, že kočky hlas pána mezi cizími rozpoznají. Testovali několik zvířat, která svého majitele neviděla a nemohla ani cítit jeho pach. Kočkám pouštěli tři nahrávky. Dva naprosto cizí hlasy a jeden náležející majiteli. Sledovali přitom jejich reakce – pohyby uší a ocasu, pohyby hlavou, mňoukání, dilatace zorniček a pohyb pacek či celého těla směrem ke zvuku.
Z analýzy pozorování vyplývá, že kočky reagují na hlasy. Na všechny. Nastavují ke zdroji zvuku uši a hlavu, někdy se k němu i přibližují. Nejsilnější a nejrychlejší reakci přitom vědci z Tokia pozorovali při pouštění majitelova hlasu.
„Ovšem ačkoli kočky reagovaly na zdroj hlasu, nikdy je to dostatečně nemotivovalo, aby přiběhly,“ tvrdí japonští zoologové.
Sledujte nás na sociálních sítích: