Milovníci kávy jsou ochotní zaplatit za zrna nalezená v trusu cibetek tisíce korun. V jihovýchodní Asii nedávno začali produkovat také kávu, která prošla trávicím trakem slonů. V Brazílii ale mají ještě jinou novinku. Káva Jacu prošla trávicím traktem ptáka guana středobrazilského, vzácného hrabavého ptáka.
Guanovou kávu začal produkovat pěstitel kávovníků Henrique Sloper, jemuž začaly po nájezdu guanů mizet kávové bobule na farmě Camocim v Pera Azul. Pak nacházel hromádky trusu plné zrn. A napadlo ho, že když je tak chutná a ceněná káva z trusu cibetek, nemusela by být o nic horší ta z výkalů ptáka guana. A nemýlil se.
„Koukal jsem jen s otevřenými ústy ze svého obýváku, jak si pták guan vybírá jen ty nejzralejší bobule, nechává polovinu na větvi, přitom některá by podle lidského oka byla také perfektně zralá, on je však ignoruje. Vybere opravdu jen tu nejvyšší kvalitu v plné zralosti,“ vysvětluje Sloper.
Právě vybíravost ptáků guanů, jejich přísně vegetariánský jídelníček a velmi rychlé zažívání zaručují to, že zrna nalezená v jejich trusu mají kvalitu, která podle Slopera předčí cibetky.
„Dnes musím své sběrače kávy přesvědčovat, aby netrhali bobule, ale aby naháněli guany a hledali jejich trus,“ svěřil s úsměvem Sloper v rozhovoru pro magazín Modern Farmer.
Na trhu s kávou pak šedesátikilový pytel guanové bio kávy Jacu vyjde na 3 250 dolarů – asi jednašedesát tisíc korun.
„Je to výjimečná káva s oříškovou chutí a nuancemi sladkého anýzu,“ tvrdí Sloper.
Sledujte nás na sociálních sítích: