… ale jakmile vlezeme do postele, nemůžeme usnout? Zabaleni do útulné teplé deky se snažíme udržet oči otevřené, zatímco šum z televize nás pomalu ukolébá ke spánku...
Usínat na pohovce je nezdravé, většinou máme mnohem méně místa, je to noční můra pro krk a záda a televize nám zdravý spánek narušuje světlem a hlukem. Takže se nakonec z posledních sil sebereme, všechny přístroje a světla vypneme a zhasneme, vyčistíme si zuby a jdeme spát do pohodlné postele.
Jakmile si do ní ale lehneme, únava je pryč a minuty či dokonce hodiny trávíme tím, že se znovu a znovu otáčíme a civíme do stropu. Proč jsme jednu chvíli spali tak klidně, jen abychom byli v další chvíli úplně vzhůru? Může to mít hned několik důvodů.
Proč je snadné usnout na pohovce
Obvykle po dlouhém a náročném dni skončíme na gauči. Když jsme několik hodin vzhůru a aktivní, je nejvyšší takzvaný „spánkový tlak“, tedy biologicky podmíněný sklon ke spánku, právě v době, kdy si sedáme k televizi a „uklidňujeme se“. Svou roli zde hraje i rytmus spánku a bdění: pro většinu lidí je jasný den dobou, kdy jsou aktivní, zatímco tma večera a noci je předzvěstí fáze odpočinku a nakonec spánku.
K pocitu ospalosti na pohovce mohou přispět i další faktory, například „těžká“ večeře (s vysokým obsahem sacharidů). Zda existuje spolehlivá souvislost mezi jídlem a únavou, nebylo vědecky potvrzeno. Ale ve spojení s teplou místností, případně tlumeným světlem a televizním pořadem v pozadí a pohodlnou pohovkou se mohou oči začít zavírat. S tímto seznamem opravdu není divu, že na pohovce tak snadno usneme.
Proč v posteli nemůžeme spát
I malé zdřímnutí může způsobit pokles našeho spánkového tlaku, což nám potom ztíží usínání v posteli. Krátké zdřímnutí v délce pěti minut není problém, ale je to jiné, pokud si zdřímneme na hodinu. Spánkový cyklus trvá asi 90 minut, začíná lehkým spánkem, fází hlubokého spánku a vede zpět k lehkému spánku. Ti, kteří se probouzejí z fáze hlubokého spánku, se obvykle cítí značně vyčerpaní a mohou v posteli usnout snadněji než někdo, kdo se probouzí z fáze lehkého spánku.
Věci, které děláme předtím, než jdeme spát, nás mohou také více probudit: zhasnutí světla, čištění zubů a příprava do postele nás „probouzí“ a ztěžují nám spánek. Nezdravá spánková hygiena nám může ztížit i spánek v posteli, například když nemáme před spaním pevně daný režim nebo když před spaním prosedíme dlouhou dobu na mobilu.
A jak se dobře vyspat v posteli?
Jak tedy zlepšit svůj spánek v ložnici a přenést do postele to pohodlí z gauče? Úpravou naší ložnice a chování.
Dbejte na to, aby v ložnici byla tma, ale útulno – například zapnutím topení 20 minut před spaním nebo tím, že si s sebou do postele vezmeme nahřívací podložku. Pokud rádi usínáte při zvucích, můžete poslouchat rozhlasovou hru nebo bílý šum. Důležitá je také předspánková rutina – například chodit spát vždy ve stejnou dobu. A mobilní telefon nemá v ložnici co dělat! Pokud ho používáte jako budík, používejte ho jen v letovém režimu.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: