Populací čmeláků, našich divokých včel, výrazně ubývá. Jednou z příčin je úbytek potravní nabídky – medonosných volně rostoucích rostlin. V posledních letech se ale ukazuje, že čmelákům výrazně pomáhají výsadby trvalek a výsevy letniček ve městech. Květinové truhlíky, pásy kolem cest, loučky a záhony v ulicích nabízejí potravu koloniím, které jinak hynou hlady.
Američtí vědci zjistili, že navíc některé druhy medonosných květin snižují riziko infekce čmeláků obávaným parazitem. Mezi tyto rostliny patří jednoleté slunečnice a vytrvalé mateřídoušky včetně tymiánů.
Prevence infekcí
Čmeláky decimuje parazit Crithidia bombi. Ale pokud mají čmeláci pestrou nabídku květů, a tedy dostatek nektaru a pylu, roj se vyvíjí i přes onemocnění a přežívá. Některé květiny sice riziko infekce zvyšují – kupříkladu kyprej vrbice či klejichy – jiné ale riziko infekce snižují, právě slunečnice a všechny druhy Thymus (mateřídouška a tymián). Podle expertů také ostatní hluchavkovité rostliny – hluchavky, šalvěje apod.
Vyplývá to z experimentálního výzkumu, v němž měly izolované populace přístup jen k určitým druhům rostlin a vědci měřili míru infekce v kolonii. Nicméně z výzkumu vyplývá, že je lepší bohatá pastva na rizikových rostlinách než hlad a omezená pastva na bezpečnějších rostlinách. Jinými slovy čmeláci se tím spíš poperou s infekcí, čím méně je omezují jiné rizikové faktory – nedostatek potravy.
Co zasadit na loučku
„Kvetoucí loučky a pásy jsou stále populárnější, lidé se jimi snaží pomáhat opylovačům. Rozhodně bych nikoho nezrazovala od investování do kvetoucích louček a záhonů, je to stále nejlepší cesta v péči o opylovače. Ale doporučili bychom používat často slunečnici a tymiány ve směsi různých divokých medonosných rostlin, protože se tím sníží riziko infekce a zvýší zdraví čmeláků,“ tvrdí profesorka aplikované ekologie Rebecca E. Irwin z North Carolina State University.
Sledujte nás na sociálních sítích: