Tisícům mileniálů začaly růst na lebce rohy. Ne, řeč není o žádné mutaci s ďábelskými následky, a není to ani novinářská kachna. Australští lékaři ale prokázali, že nadměrné civění do monitorů a displejů moderních technologií, čímž mladí lidé stráví v průměru čtyři hodiny denně, totiž vede k zvětšování externích výčnělků na týlní kosti lebky.
Všichni lidé mají drobný výčnělek na týlní kosti, upínají se na něj svaly. Naši předci měli tyto výčnělky – kvůli chůzi po čtyřech a jinému postavení lebky a páteře – větší. S evolucí Homo sapiens a vzpřímenou chůzí s pohledem zaměřeným do dálky se výrazně zmenšily.
Návrat do historie?
Ale v posledních letech dochází ke zpětné evoluci lebečních výčnělků. Rudimenty – nefunkční pozůstatky po předcích – se obnovují kvůli jednostrannému držení hlavy.
A u některých lidí dosahují tyto rudimentární útvary dříve sotva hmatné velikosti až tří centimetrů.
Profesoři David Shahar a Mark Savers vyšetřili dvě stovky rentgenových snímků mileniálů a šokovalo je, že na polovině byly výrazné týlní výčnělky, které se u starších generací vyskytují jen velmi vzácně.
Do smrti s rohy
Další vyšetření vyloučilo jako příčinu růstu výčnělků genetickou podmíněnost či úraz.
„Jsem v klinické praxi dvacet let, ale teprve posledních deset let stále častěji potkávám pacienty s lebečními výčnělky. Předkláněním hlavy dopředu dojde k přenosu váhy hlavy z obratlů na lebeční a krční svaly v týlu. A tyto svaly se upínají na výčnělky v týlní oblasti,“ vysvětluje profesor Shahar z University of the Sunshine Coast.
Výrůstky by však podle odborníků neměly působit žádné zdravotní potíže. Jakmile ale narostou, už nikdy nezmizí.
Sledujte nás na sociálních sítích: