Proč vlastně vznikla náboženství jako křesťanství či budhismus

Lidé si vymysleli moralizující božstva trestající nespravedlivé a ty, kteří nedodržují společenské normy v době, kdy společnosti začaly dosahovat více než milionu lidí. Přitom dříve se soudilo, že vznik náboženství založeném na spravedlivém bohu a trestání nespravedlivých vedlo k rozvoji složitých početných společností. Ale vědci z Oxfordu a Tokia tvrdí, že tomu bylo jinak.

Složité a prosperující společnosti, které se začaly rozrůstat a čítaly milion obyvatel, podle nich vyžadovaly k ovládání už víc než jen dohodu. Musela přijít nadpřirozená morálka.

Náboženství jako součást evoluce

Náboženství není podle autorů z Oxfordu a Tokia historickou nehodou, ale je nedílnou součástí lidské evoluce. Vyplývá to z analýzy vývoje 414 společností v uplynulých deseti tisících letech v třiceti oblastech světa a zahrnuje kultury stojící na buddhismu, hinduismu, judaismu, zarathuštrismu, křesťanství, islámu i náboženstvích původních Američanů.

„Myslíme si, že v době, kdy společnosti dosáhly jednoho milionu lidí, začaly být velmi náchylné k vnitřním strukturním konfliktům a tlakům, zřejmě proto, že musely udržet pohromadě několik etnických skupin jako výsledek procesu expanze a jejich začleňování. Moralizující bohové mohli poskytnout nástroj k tomu, aby společnost pokračovala v prosperující spolupráci navzdory tlakům, protože se všichni báli, že si znepřátelí vyšší moc, která sleduje naše chování jednoho k druhému a že nás za to potrestá,“ míní sociální antropolog profesor Harvey Whitehouse z Oxfordské univerzity.

Nastoupí jiná forma dohledu?

První moralizující a trestající nadpřirozenou sílu vymysleli v Egyptě 2800 před naším letopočtem, kdy za vlády Druhé dynastie došlo k nárůstu obyvatelstva až k milionu. Podobná situace nastala v Anatolii 1500 let před naším letopočtem či v Číně tisíc let před naším letopočtem, kdy se začaly šířit zarathuštrismus, buddhismus či judaismus a po příchodu Krista křesťanství a islám. Římští bohové začali trestat pravidla porušující jedince asi 500 let před naším letopočtem.

Tzv. velká náboženství pak přispěla k dalšímu rozvoji a expanzi společností až do dnešní doby. A není jasné, jak sekularizace, tedy odklon občanů od náboženské víry, bude působit na kvalitu společnosti a její vývoj nadále. K nejsekulárnějším zemím světa patří právě Česko

„Samozřejmě to dnes vede k otázce, co procesy sekularizace v některých oblastech, zvláště v částech Evropy, můžou znamenat pro budoucí vývoj koalice různých etnik v dané oblasti, třeba v Evropské unii. Je ale možné, že jiné formy dohledu, jako bezpečnostní kamery, sledování aktivit online apod. již převezmou roli moralizujících božstev,“ míní profesor Whitehouse.

Žádná náhoda

Podle něj a týmu antropologů z Keio univerzity v Tokiu u raných společenstev fungovaly jako tmelící prvek zvláštní rituály a obřady. Jejich opakování denně, týdně či v jiných cyklech (měsíčních, ročních) zřejmě vedlo k tvorbě společenského řádu a rozvrstvení a stačilo k udržování společností minimálně po tisíc let před vznikem prvních velkých božstev.

„Vzkazem, který si z této studie odnášíme, je to, že náboženství není historická náhoda, ale že hrálo významnou roli v lidské evoluci během historie světa. Nicméně není to tak jednoduché, že by víra v moralizující bohy vedla k růstu lidského společenství, ale místo toho už velké a poměrně složité společnosti dokázal příchod náboženství stabilizovat,“ dodává profesor Patrick Savage z Keio univerzity v Tokiu.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může přinést do vašich milostných vztahů novou energii. Pokud jste zadaní, můžete očekávat zlepšení komunikace mezi vámi a vaším partnerem. Je ideální čas na plánování společných aktivit, které posíl&ia... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

154 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
54 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat