Kvůli přímému spojení s tělem nás emoce ovlivňují duševně i fyzicky. Jak se projevuje třeba taková láska, hněv, deprese nebo úzkost? Tyhle signály nelze přehlédnout!
Internetová encyklopedie emoce popisuje jako psychicky a sociálně konstruované procesy zahrnující subjektivní zážitky libosti a nelibosti, provázené fyziologickými změnami (změna srdečního tepu, změna rychlosti dýchání a podobně). Záleží, jak se zrovna cítíte. Ostatně, těmto reakcím se v životě nevyhne pravděpodobně vůbec nikdo.
Láska
Když jste zamilovaní, dochází k vylučování norepinefrinu a adrenalinu. Jedno i druhé je příčinou zvýšené srdeční frekvence. Tělo také uvolňuje hormon zvaný oxytocin, který kromě jiného posunuje práh bolesti. Skutečně něco takového zamaskujete?
Úzkost a hněv
Úzkost a hněv tělo ovlivňují pouze negativně. Hněv je přímo spojen s podrážděností, rozhořčením a vztekem. To vede ke změně v hormonálních hladinách. Výsledkem je nespavost, bolest hlavy, kožní problémy a poruchy trávení.
Deprese
Deprese přímo ovlivňuje imunitní systém. Ten, pokud je oslabený, otevírá cesty k nejrůznějším infekcím a nemocem. Deprese je také charakterizována neklidnými myšlenkami. Lidé, kteří jí trpí, jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku nespavosti a pozor, i zapomínání a roztržitosti.
Strach
Lidský organismus reaguje na strach činností krevních cév. Ty omezuje proudění krve do tváře a končetin, což ve výsledku představuje onu starou známou bledost. Při strachu také může dojít k určité strnulosti, která obvykle trvá několik vteřin i minut. Už jste se někdy setkali s tím, že jste se nemohli pohnout a zareagovat na určitou situaci?
Znechucení
Když se cítíte znechuceně, obvykle se zpomalí tlukot vašeho srdce. Společně s tím se dostavuje pocit čehosi těžkého a špatného v žaludku. Někteří lidé se také vyrovnávají s nevolností. To vše je důsledkem antipatie způsobené právě znechucením.
Ponížení
Kdosi vás urazil a ponížil? To může vést k nadprodukci primárního stresového hormonu kortizolu. Ten zužuje tepny a zvyšuje srdeční tep. Někdy pomůže hluboký nádech a výdech, nicméně uklidnění těla po takovém náporu chvíli trvá.
Žárlivost
Žárlivost do jisté míry nemusí být škodlivá, nicméně když je jí příliš, o nic zdravého se nejedná. Tepová frekvence vzrůstá, stres zvyšuje krevní tlak. Objevují se i další příznaky, jako je nechuť k jídlu, nespavost či ztráta hmotnosti. Co z toho vám stojí za to?
Sledujte nás na sociálních sítích: