Kanadští vědci mají fyziologické důkazy o tom, že zdatnějším z obou pohlaví lidského druhu jsou ženy. Jejich DNA totiž nese geny, díky nimž svaly zpracovávají kyslík o třicet procent účinněji než ty mužské. Právě rychlý odběr kyslíku tkáněmi je považován za měřítko kondice a snížení rizika svalové únavy. Muži jsou ale stále těmi, kdo dokážou vyvinout větší sílu a také vydrží delší a náročnější závody než ženy.
Proč jsou ženy tedy přirozeně programovány k větší kondici těla, není jasné. Nicméně tyto objevy z Ontaria naznačují, že je zapotřebí k tréninku atletek přistupovat odlišně než k tréninku atletů.
„Zjistili jsme, že ženské svaly přijímají kyslík z krve rychleji, což je vědecky řečeno důkaz o nadřazeném aerobním systému,“ tvrdí profesor Richard Hughson z University of Waterloo.
„Ačkoli nevíme, proč ženy mají rychlejší absorpci kyslíku z krve, studie naprosto otřásá dosavadními názory na kondici mužů a žen,“ tvrdí profesor Thomas Beltrame z Ontaria.
Odolnější srdce
Ačkoli muži jsou obecně vnímáni jako ti silnější, jejich tělesná schránka není tak odolná jako ta ženská. Stačí se jen podívat na statistiky ohledně úmrtnosti. Z nich jasně vyplývá, že ženy jsou odolnějším pohlavím, takže se dožívají vyššího věku. A platí to pro všechny rasy a kultury na celém světě bez rozdílu. Podle kalifornských odborníků přežívají ženy muže především díky tomu, že mají podstatně silnější srdce. A výrazně se délka ženského života ve srovnání s mužským prodloužila až na počátku dvacátého století.
K prodloužení délky života u obou pohlaví přispěla prevence chorob, lepší strava a lékařská osvěta s ohledem na rizikové chování poškozující zdraví, která začala na konci devatenáctého a začátku dvacátého století. Tehdy poprvé míra úmrtí začala klesat.
„Byli jsme překvapeni, jak se rozdíl v úmrtnosti mužů a žen, který se začal objevovat v roce 1870, soustředil především na věkové rozpětí padesát až sedmdesát let a prudce upadl po osmdesátce,“ uvedla profesorka Eileen Crimmins z University of South California.
U žen po roce 1880 délka života rostla v průměru o sedmdesát procent více než délka života mužů. Přitom nejčastější příčinou úmrtí mužů byly choroby oběhové soustavy. Ženy sice umírají na onemocnění srdce a cév také, ale méně než muži.
Sledujte nás na sociálních sítích: