Jsou leváci výjimeční? I když se to často tvrdí, možná se jedná o nafouknutou bublinu. V čem jsou jejich výhody a slabiny? Odborníci se přou hlavně kvůli sportu a učení!
V populaci jich je 10 až 15 procent, přičemž mozky i těla leváků prý mohou fungovat jinak než pravákům. „A vše to pravděpodobně začíná již brzy při vývoji plodu, kdy se rozhoduje i o dalších faktorech lidské budoucnosti,“ říká Ronald Yeo, profesor psychologie z Texaské univerzity v Austinu s tím, že mnohé zajímavosti ze života leváků si stále žádají ověření a další a další výzkumy.
Není to jen genetika
„Vědci se stoprocentní jistotou nevědí, proč někteří lidé patří k levákům, nicméně vědí, že geny jsou zodpovědné asi z 25 procent,“ nechává se slyšet Ronald Yeo a dodává, že existuje spousta teorií o tom, co by mohlo určit, jakou rukou píšete, nicméně někteří odborníci se domnívají, že se prý jedná spíš o náhodu.
Ve hře je i těhotenství
Podle jedné britské studie se plody stresovaných těhotných žen dotýkaly vlastních tváří levou rukou, což je pro některé experty signál o budoucím chování. Navzdory tomu, že tato teorie není seriózně potvrzena, výsledky švédských vědců jasně hovoří o tom, že těhotenství má na preferenci levé ruky vliv.
Objevují se totiž informace, že děti s nízkou porodní hmotností jsou pravděpodobně leváci. Stejně jako potomci starších matek. Proč konkrétně? Tak to je záhada.
U dvojčat je výskyt častější
Díky belgické studii z roku 1996 bylo zjištěno, že asi 21 procent dvojčat více používá stejnou ruku – levou. Proto se udává, že „levostrannost“ je u dvojčat dvakrát častější v porovnání se zbytkem populace.
Ruka může ovlivnit školní výkon
V roce 2009 australští vědci zjistili, že děti – leváci patří k horším studentům, kteří mají problémy se slovní zásobou, čtením, psaním, sociálním vývojem či hrubými i jemnými motorickými dovednostmi. Ještě horších výsledků však dosahovaly děti, které si nebyly jisté, kterou rukou se jim pracuje lépe.
„Tyhle tak zvané smíšené děti společně s leváky častěji užívají obě poloviny svého mozku neobvyklými způsoby, které mohou ohrozit jejich učení,“ podotýká Ronald Yeo s tím, že časem však tyto problémy mizí. Starší děti svůj domnělý handicap dohánějí, takže žádný stres.
Leváci jsou náchylní k duševním poruchám
Lidé, kteří píší levou rukou, jsou podle studie univerzity Yale náchylní k psychickým poruchám, například schizofrenii. Výsledky některých dalších výzkumů také poukazují na spojitost mezi leváky a dyslexií, poruchou pozornosti, hyperaktivitou a některými problémy s náladou. Na druhou stranu, kdo tohle dneska nemá?
Výhoda se jeví ve sportu
Existuje věc, která leváky naopak zvýhodňuje. Ceněni jsou v kolektivních sportech, kde je potřeba obsadit levou stranu hřiště. A často mají počáteční výhodu, když je jimi nezkušený soupeř (pravák) zaskočen. (Podle některých teorií jsou v porovnání s praváky dokonce lépe připraveni tenis, box či baseball.)
Sledujte nás na sociálních sítích: