Když se nudíme, mozek začíná být ospalý

Centrum potěšení v mozku nás činí unavenými, kdykoli není stimulováno. Japonští vědci přišli na příčinu, proč je člověk hned ospalý, když se začne nudit. A rozhodně to nesouvisí s nevyspáním během předešlé noci, jedinou skutečnou pomůckou je kofein, který blokuje látky v mozku vyvolávající ospalost.

Centrum, které se aktivuje kdykoli, když jíme velmi dobré pokrmy či máme sex, je zodpovědné také za ospalost, když se nudíme. Jakmile totiž není stimulováno, spouští v mozku reakce vedoucí k usínání.

„Klasický somnogen (činitel podporující spánek) adenosin je silným kandidátem pro navozování spánku v nucleus accumbens,“ tvrdí doktor Jo Oiši z Univerzity v Cukubě.

Jakmile se člověk začne nudit, v centru potěšení (nucleus accumbens) se zvýší hladina adenosinu. Jeho účinky ale právě ruší kofein tím, že se přednostně připojuje k receptorům pro adenosin.

Na nudnou přednášku je tedy dobré vždy s sebou vzít pořádný hrnek kávy.

Ze zloducha hrdinou

Kofein patřil dlouhá desetiletí k látkám, před nimiž řada odborníků spíše varovala, a tak se člověk občas cítil provinile, když si pochutnával na šálku kávy. Jenže teď se zdá, že se karta obrací. O kávě a kofeinu se v novém tisíciletí začalo hovořit v superlativech. Pokud měli k tomuto nápoji lékaři na konci dvacátého století výhrady, teď jej začínají doporučovat.

Podle všeho totiž látky obsažené v horkém výluhu z pražených kávových zrn působí blahodárně na lidský organismus v mnoha ohledech. Například vědci z Anglie zjistili, že kofein má pozitivní vliv na mentální funkce a může být nápomocen v prevenci a léčbě demence.

Kofein totiž zlepšuje kognitivní funkce, pozornost a především zkracuje reakční čas. Tedy člověk po požití této látky obsažené v kávě rychleji myslí a pohotověji reaguje. Pozitivní účinky kofeinu jsou patrnější u osob vyššího věku.

„U zdravých lidí dochází ke zlepšení reakčního času kognitivních funkcí. Zjistili jsme také, že čas nutný na zpracování informace při jednoduchém rozhodování se rovněž zlepší,“ uvedl doktor Kanchan Sharma z University of Bristol v rozhovoru pro deník The Mail.

Kofein je nejužívanější stimulant v lidské společnosti. Jeho možnosti farmakologické jsou přesto stále málo probádané. Podle všeho by však mohl pomáhat také lidem s neurodegenerativními chorobami.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

21 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:51
289 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:48
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat