Co probíhá v mozku, když navštívíme místo plné našich vzpomínek

Zvláštní emoční stav a příjemný pocit zažívají lidé tehdy, když se vrátí do míst, kde v minulosti zažívali něco krásného, ale kde zároveň dlouho nepobývali. Citový vztah k tomuto místu se nazývá topofilie a reakci mozku na tento emočně příjemný a silný zážitek teď popsali vědci ze Surrey.

Pojem topofilie – láska k místu – poprvé použil anglický básník Wystan Hugh Auden v roce 1948. Psal často o vztahu člověka k neosobní přírodě a místům. Ve svých básních se snaží popsat slovy těžce uchopitelnou nostalgickou vzpomínku na dětství a mládí, která se vynoří pokaždé, když člověk navštíví místo, na němž v minulosti zažíval krásné okamžiky.

Vědcům ze Surrey se podařilo popsat, co se děje v tu chvíli v mozku. Jakmile oko pohlédne na scenérii, kterou zná z uplynulých dob a v níž zažíval něco pěkného, okamžitě se silně aktivuje mozková struktura známá jako amygdala (mandlové tělísko). Tato část mozku přitom řídí emoce člověka.

„Poprvé jsme takto byli schopni dokázat fyzický a emoční účinek určitého místa… Magnetická rezonance nám umožňuje vhlédnout do mozku a zkoumat jeho automatické emoční reakce, vědecky dokazuje hmatatelný vztah mezi lidmi a místy, který lze často těžce vyjádřit slovy. Významná místa generují silné reakce v oblastech mozku, které zpracovávají emoce, je vzrušující chápat, jak hluboko toto spojení je zakořeněno,“ uvedl doktor Andy Myers z University of Surrey.

Záhadné emoce

Lidské emoce jsou pro vědce i po desetiletích výzkumu stále poměrně záhadnou oblastní našeho mozku. Jak se tvoří, jak je chápeme, jak je prožíváme či jak je dokážeme číst. To vše je stále předmětem bezpočtu studií. A některé z nich přinášejí opravdu zajímavé poznatky! Třeba že navzdory dlouhému vývoji si v oblasti emocí nejsme zas tak nepodobní se zvířaty...

I když jsme se od našich příbuzných němých lidoopů oddělili před milionem let, stále jsme na tom jako oni a emoce chápeme lépe ze zvuků než ze slov. Behaviorální psychologové z Kanady prokázali, že lidé chápou základní emoce rychleji a lépe z neverbálních zvuků, než když jsou vyjadřovány slovy.

Vědci z McGillovy univerzity v Montrealu se zaměřili na tři základní emoce – vztek, smutek a radost. Pokusné osoby měly rozeznávat emoce u lidí, kteří buď vydávali zvuky, nebo se snažili své emoce vyjádřit v mluvě. U pokusných osob, které hádaly, sledovali vědci mozek pomocí elektroencefalogramu, aby lépe mapovali, která centra v mozku jsou aktivována a jak rychle reagují.

„Identifikace emocionální vokalizace záleží na systému v mozku, který je straší v evolučním slova smyslu. Chápání emocí vyjádřených mluveným jazykem na druhou stranu zahrnují mladší mozkové systémy, které se vyvinuly až s lidskou řečí,“ tvrdí autor výzkumu Marc Pell.

Zajímavé ale je, že lidé nejrychleji ze všech emocí odhalí radost. Na tuto emoci reagují nejrychleji, rychleji než na vztek a smutek.

„Náš výzkum také dokazuje, že posluchači setrvávají v monitoringu vzteklých hlasů déle, bez ohledu na styl vyjadřování, aby lépe pochopili význam hrozby,“ dodává doktor Pell.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

21 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:51
289 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:48
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat