Letní dovolené jsou prakticky v plném proudu, a tak spousta z nás řeší nejen, co si k moři či do hor zabalí s sebou, ale také záležitosti týkající se zdravotního pojištění. Co dělat, pokud se na dovolené v zahraničí zraníte? A jak je to s potřebnými léky?
Lehčí sádra k vodě?
„Chystám se na dovolenou do Španělska, ale zlomila jsem si ruku a ráda bych si nechala vyměnit klasickou sádru za sádru lehčí a voděodolnou. Bude mi tato sádra proplacena z mého zdravotního pojištění, které si celý život hradím?“
Bohužel nebude, protože v současnosti jsou v České republice příplatky za nadstandardní zdravotní péči zákonem zakázány. A fakt, že si celý život platíte zdravotní pojištění, bohužel neznamená, že máte našetřený nějaký fond, který budete v případě potřeby čerpat dle svého výběru. Povinná platba za zdravotní pojištění vám zaručuje, že budete mít vždy nárok na základní, zákonem stanovenou, zdravotní péči.
Která je nejlepší?
„Rád cestuji, tak jsem začal podnikat v cestovním ruchu a platím vysoké částky za zdravotní pojištění. Zvažuji přestup ke zdravotní pojišťovně, která má klienty s vyššími příjmy, a tudíž se i nejlépe postará o své pojištěnce. Která pojišťovna je pro mě nejlepší?“
Bohužel neexistuje souvislost mezi vybranou částkou za pojistné a rozsahem péče, kterou poskytuje zdravotní pojišťovna. Pojistné za veškeré pojištěnce v České republice se totiž nejprve dá dohromady a následně se zdravotním pojišťovnám rozděluje na základě věkové struktury pojištěnců a dalších kritérií. Na výši pojistného tudíž vůbec nezáleží.
Jak je to s kartičkou
„Stačí mi pro pobyt v zahraničí modrá kartička pojištěnce?“
Evropský průkaz zdravotního pojištění, tedy modrá kartička pojištěnce, platí pouze ve státech Evropské Unie a Evropského hospodářského prostoru, kde zaručuje poskytnutí nezbytné zdravotní péče dle podmínek platných v daném státě pro jejich občany. Nezahrnuje však již proplácení mnohdy nákladné spoluúčasti pacienta, repatriaci ostatků nebo transport pacienta zpátky do Česka. Proto je vhodné uzavřít na cestu do zahraničí i cestovní pojištění, které tyto služby pokrývá.
Ztracená kartička
„Ztratil jsem na dovolené v Itálii modrou kartičku pojištěnce. Musím ztrátu řešit hned nebo to vydrží až po návratu z dovolené?“
Ztrátu modré kartičky pojištěnce byste měl nahlásit nejpozději do osmi dnů od ztráty. Kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu, která vám zašle tzv. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud byste totiž potřeboval uplatnit nárok na zdravotnické služby v zahraničí, musíte se Evropským průkazem zdravotního pojištění prokázat.
Zdravotní versus cestovní
„Jaký je rozdíl mezi zdravotním pojištěním a cestovním pojištěním?“
Zdravotní pojištění je povinné pro všechny, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, a zaručuje pojištěncům právo na základní zdravotní péči. Naproti tomu komerční (neboli smluvní) pojištění je nepovinné pojištění, které uzavírá klient s jím vybranou komerční pojišťovnou a vybírat si může z široké nabídky služeb. Mezi komerční pojištění patří například cestovní pojištění, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a dalšího.
Úraz v zahraničí
„Zranil jsem se v zahraničí a potřebuji následnou péči i v České republice, jak mám postupovat?“
Na vyšetření a následnou péči v České republice máte v rámci svého zdravotního pojištění nárok. V tomto případě se nejedná o druhý názor lékaře, který standardně není hrazen ze zdravotního pojištění.
Jak je to s léky?
„Lékař mi v zahraničí při akutním onemocnění předepsal lék, který mi velmi pomohl, ale ten není na českém trhu dostupný, mohu lék nějak získat pro případnou další potřebu?“
„Seznam léků, které zdravotní pojišťovny v České republice proplácejí, a které vám proto může i předepsat lékař, je určen zákonem a schvaluje jej Státní ústav pro kontrolu léčiv. Pokud lék není v České republice schválený, tak zdravotní pojišťovny bohužel nemohou zajistit, aby vám jej lékař předepsal,“ vysvětluje Ing. Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.
S receptem do lékárny
„
Chystám se na dlouhou zahraniční cestu, ale pravidelně beru léky. Musím si s sebou vozit zásoby léků nebo je možné to vyřešit nějak lépe? Je možné si například vyzvednout léky na recept v lékárně v zahraničí?“
Nejprve je důležité ověřit, zda je předepsaný lék v zahraničí dostupný (nebo přípravek se stejnou účinnou látkou). Pokud dostupný je, můžete si na základě vhodného lékařského předpisu léky v zahraniční lékárně vyzvednout. Cena za vydání léků se však může lišit od té, kterou byste zaplatili v české lékárně. Právo na uhrazení léků totiž máte jen v takovém rozsahu, v jakém jej mají pojištěnci dané země.
Příspěvek na očkování
„Naše dcera odjíždí na letní stáž do Afriky a potřebuje očkování. Je možné čerpat nějaký příspěvek od zdravotní pojišťovny?“
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, které jsou sdruženy ve Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, nabízejí obvykle v rámci svých preventivních programů příspěvek na očkování před cestou do zahraničí. Dcera se tedy může informovat na čerpání příspěvku u své zdravotní pojišťovny.
Ozdravné pobyty pro děti
„Syn trpí epilepsií a ráda bych ho poslala na ozdravný pobyt, aby si trochu užil prázdnin. Je možné čerpat nějaký příspěvek od zdravotní pojišťovny?“
Zdravotní pojišťovny v Česku nabízejí v rámci svých preventivních programů příspěvky na ozdravné pobyty. Podmínky čerpání naleznete na webových stránkách zdravotní pojišťovny nebo se můžete dotázat přímo na pobočce zdravotní pojišťovny.
Sledujte nás na sociálních sítích: