Nejednoho člověka napadne, kdy tak přestáváme skotačit a proč tento pohyb – vyjma tanečníků a gymnastů – vymizel z našeho běžného pohybu. Vědci z Německa už odpověď mají. Ačkoli je dnes skákání, zvláště to přes švihadlo, zase populární díky fitness, je pro běžného člověka energeticky příliš náročné. Kdo totiž překoná kilometr poskokem, spálí o čtyřiadvacet procent energie víc, než když cupitá stylem noha nohu mine.
Možná, že racionální argumentace, proč dospělí neskotačí, bude zahrnovat i to, že se nechtějí chovat dětinsky. Omyl. Na poskoku a skákání nic dětinského není, spíš jde o to, že je to pohyb nesmírně náročný. Na svaly a klouby a také na výdej energie.
Hýžďový sval se při poskoku silně zapojuje do akce. Všichni zkušení a vzdělaní fitness instruktoři vědí, proč je dobré tento sval zapojovat do práce. Spaluje se tak totiž mnoho energie. Hýžďový sval má krátké šlachovité úpony a na rozdíl od svalů ve stehnech a lýtkách vyžaduje na svou práci více energie. Podle vědců z Univerzity v Jeně o čtyřiadvacet procent více.
„Kromě chůze a běhu lidé umějí také skákat. Ale dospělí se tomu vyhýbají. To podle všeho proto, že je to energeticky velmi náročné,“ tvrdí vědci z Jeny.
Nicméně lidé, kteří teď při každodenním udržování kondice začnou skákat či cválat místo klasického běhu, vyváží fakt, že budou vypadat trochu bláznivě či infantilně, větším energetickým výdejem, posílením hýžďových svalů a zdravou alternativou k stereotypnímu běhu.
Chcete začít běhat? Tohle musíte vědět!
Pokud se i po přečtení řádků výše na nějaké to "poskakování" a skotačení při běhu necítíte, dejte šanci alespoň klasickému běhání. Jedná se o jeden z nejzdravějších pohybů, díky němuž nejen zhubnete, ale navíc získáte skvělou fyzičku. A co je dobré vědět, než se do běhání pustíte?
1. Začátek je těžký, ale zlepší se to!
Nečekejte, že budete hned od počátku vyklusávat jako profesionálka a že budete vypadat jako ty slečny z časopisů, které působí, jako by nebyly ani malinko unavené a běhání bylo jejich přirozeností snad od narození. Spíše počítejte s tím, že pokud mnoho pohybu ve svém životě nemáte, mohou pro vás být začátky krušné – budou vás bolet svaly, budete se zadýchávat tak, že i 80letý astmatik bude vedle vás vypadat jako čipera, běh vám vůbec nebude připadat jako přirozený pohyb a rozhodně nebudete hned schopná uběhnout čtyři kilometry, jak jste si předsevzala. Ale přes to všechno – nevzdávejte se, zlepší se to! Po pár týdnech vám to už opravdu půjde. A vy nejenže budete mít skvělý pocit z běhu, ale především z toho, že jste to nevzdala!
2. Sportovní podprsenka se vyplatí... někdy i dvě
Tenhle problém naši mužští kolegové řešit nemusejí, ale my ženy ano. Při běhu by měla mít naše prsa maximální oporu, protože jinak se nám nebude běžet nijak pohodlně, dokonce vás mohou prsa při běhu nepříjemně bolet (zvláště patříte-li k ženám, k nimž byla Matka příroda v oblasti hrudníku štědrá). Vyplatí se proto investovat do kvalitní sportovní podprsenky, jež ňadrům poskytne oporu. Některé ženy budou muset nosit i dvě takové podprsenky, ale věřte, že je to lepší než nepříjemné pocity, které by vám mohly běh otrávit.
3. Nešetřete na botách ani ponožkách
Možná si říkáte, že pro začátečníka nemá cenu, aby utrácel za boty. Ale opak je pravdou. Vyplatí se pořídit si speciální tenisky určené právě na běhání. Jednak vás díky nim tolik nebudou bolet svaly, ušetříte klouby nezdravých otřesů a předejdete bolestivým odřeninám a puchýřům. Ponožky by také měly být pohodlné, sportovní (nezpůsobují otlaky ani puchýře). Ano, znamená to významnější investici, ale věřte, že bolestivá chodidla dokáží od běhání spolehlivě odradit. A to přece nechcete!
4. Není běh jako běh
Pokud jste přebornicí v běhu na pásu v pohodlí fitness centra nebo domova, nepředpokládejte, že vám okamžitě a samo půjde i běhání venku. Možná se nebudete hned zadýchávat díky alespoň nějaké fyzičce, ale pamatujte, že terén venku je nerovný, nepoběžíte vždy jen po rovině, může do vás prát slunce, nebo vás naopak skropí déšť, vítr vám nebude vždycky foukat do zad, zkrátka žádný jednotvárný povrch pásu. Ale právě tyhle „překážky“ mají i své výhody – vydáte díky nim mnohem více energie, takže fyzička poletí do závratných výšin a navíc bude blahodárný vliv běhu venku na vaši postavu brzy viditelný!
Sledujte nás na sociálních sítích: