Ačkoli zdravotníci posledních dvacet let vyzdvihují jídelníček středomořských národů do nebes, neboť je podle nich nejlepším způsobem stravování pro udržení pevného zdraví a dlouhého života, mediteránní národy pomalu adoptují nezdravý západní styl stravování. Podle odborníků jen v Řecku za posledních třicet let klesla konzumace tradiční kuchyně o sedmdesát procent. A to především kvůli masovému turismu a rostoucí oblibě rychlého občerstvení.
Lluis Serra-Majem, šéf Mezinárodní nadace pro středomořský jídelníček tvrdí, že Řecko je na tom nejhůře, ale také Španělsko ve stejném období snížilo konzumaci tradičních pokrmů o padesát procent.
V roce 2010 přitom UNESCO zařadilo jídelníček Chorvatska, Kypru, Řecka, Itálie, Maroka, Španělska a Portugalska na seznam kulturního dědictví.
A přestože se některé slavné osobnosti italské, španělské a francouzské kultury snaží tradiční jídelníček stojící na konzumaci olivového oleje, mořských plodů, ovoce, zeleniny a obilovin podporovat, obyčejní občané těchto zemí velmi rychle přišli na chuť rychlému občerstvení. Dokonce i ve Francii, kde se hamburgerům a laciné pizze vysmívali, dnes mladí konzumují fast food ve velkém. A podobných podniků v turistických oblastech přibývá jednoduše proto, že po něm ostatní národy Evropy prahnou.
„
Méně než patnáct procent španělské populace jí stále tradiční středomořskou stravu,“ tvrdí Lluis Serra-Majem.
Řekové se ze všech národů Středozemí cpou rychlým občerstvením nejvíce a sedm z deseti dospělých Řeků je obézních. „
Jedenáct procent Řeků má diabetes,“ varuje Antonia Trichopoulou z Helénské nadace zdraví.
Sledujte nás na sociálních sítích: