Ze sledování mozku a kognitivních schopností bilingvních jedinců, kteří mluví plynně dvěma jazyky, vyplývá, že ovládat dvě řeči jako mateřštinu má pozitivní vliv na paměť, myšlení a prevenci demence. Vědci z Cambridge a Kypru ale prokázali, že stejně jako bilingvní lidé ze své jazykové výbavy profitují také lidé ovládající nářečí.
Pokud člověk ovládá spisovnou formu jazyka a nářečí stejně dobře a obojí střídá, působí na svůj mozek podobně jako bilingvní osoba střídající dvě mateřštiny. A čím více dialektů či slangů jednoho jazyka člověk ovládá, tím lépe.
Doktoři Kyriakos Antoniou a Napoleon Katsos z Cambridge zjistili, že děti ovládající dva odlišné dialekty jednoho jazyka mají mnohem lepší paměť, pozornost a pružnost myšlení než jedinci, kteří hovoří jedinou standardní formou svého jazyka.
„Co je vzrušující a podněcující, je to, že naše důkazy znovu poukazují na výhody dvojjazyčnosti u dětí, které hovoří dvěma variantami téhož jazyka,“ uvedl doktor Antoniou.
Pro lidský mozek je tedy dostatečně náročné ovládat nejen dva naprosto odlišné jazyky jako třeba češtinu a francouzštinu, ale také perfektní zvládání kupříkladu spisovné češtiny a zachovalého slováckého nářečí. Pokud člověk obojí střídá a používá. (Nikoli, když hovoří jen nářečím nebo jen spisovně.)
Sledujte nás na sociálních sítích: