Řekni, jakou hudbu posloucháš, a já ti řeknu, jaká jsi...

Hudební preference skutečně vypovídají mnohé o psychologii osobnosti každého člověka. Vědci z Cambridgeské univerzity prokázali, že určité osobnostní rysy lze odhadnout podle toho, jaké hudbě člověk dává přednost. Pokud volí napříč žánry takovou muziku, která hodně hraje na city a je emocionální, je to jedinec vnímavý a empatický. Naopak skladby náročné v hudebních kvalitách a kompozici volí lidé silně rozumoví a systematičtí.

„Empatičtí lidé, kteří mají dobrou schopnost chápat emoce a pocity druhých lidí, dávají přednost hudbě romantické, relaxační, neagresivní, smutné nebo pomalé,“ tvrdí autoři z Cambridge.

Systematici, kteří tíhnou k pracím ve vědeckých a matematických oborech, jsou naproti tomu podle psychologů z Camgridge méně stimulování tím, jaké v nich hudba vyvolává pocity. Jdou po strukturálních kvalitách hudby a mají tendenci dávat přednost avantgardní hudbě, tradičnímu jazzu či klasice.

Empatičtí lidé mají v mozku vyšší hladinu oxytocinu, který se u nich uvolňuje také při poslechu hudby. Právě u systematiků ale hudba vylučování oxytocinu do mozku nezpůsobuje.

„Lidé, kteří jsou vysoce empatičtí, můžou preferovat určitý typ hudby odlišný od té, kterou volí lidé systematičtější. Ti se zaměřují na instrumentální prvky, vnímají to, jak se hudba mísí dohromady. Je to téměř jako hudební puzzle, který skládají dohromady,“ vysvětluje profesor David Greenberg z Cambridgeské univerzity.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

158 Příspěvků
Poslední příspěvek 10:02
318 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:57
6 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:44
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat