Žijete v zeleném prostředí? Budete žít déle, budete zdravější a také se cítit spokojeněji. Sociální a urbanističtí psychologové vědí, že na lidskou psychiku i fyzické zdraví výrazně působí to, v jakém prostředí člověk žije, a že zeleň působí blahodárně. Ale nejen ona. Nový výzkum z Warwicku naznačuje, že mocně působí na člověka také hezký výhled. A nemusí být zrovna zelený.
Tedy že nejen zeleň může zvyšovat celkový pocit pohody a spokojenosti se životem, což blahodárně působí na zdraví psychické i fyzické. Psychologové z Warwicku rozsáhlým hodnocením dvou set tisíc různých míst v celém Spojeném království zjistili, že lidé v místech, která jsou obecně považována za velmi panoramatická a esteticky působící – ať už přírodní či urbanistická bez zeleně – jsou mnohem šťastnější a zdravější.
„Po rozsáhlé analýze dat, do níž byly zahrnuty také různé další faktory jako socioekonomické postavení obyvatel, jsme zjistili, že v oblastech, která jsou velmi působivá a panoramatická, žijí lidé šťastnější a zdravější životy,“ tvrdí psycholožka Chanuki Seresinheová z Warwicku.
Přitom působivá a panoramatická místa nejsou jen oblastmi s hezkou přírodou a zelení. Působivé může být také historické centrum města či výhled na městkou scenérii.
„Naše analýza také potvrdila, že lidé uvádějí lepší zdraví v oblastech s větší hustotou zeleně… ale krom toho jsme zjistili, že napříč městskou, předměstskou a venkovskou krajinou platí, že lidé s hezčím výhledem a okolím mají lepší zdraví,“ dodává spoluautorka výzkumu doktorka Suzy Moatová.
Sledujte nás na sociálních sítích: