Winston Churchill, Leonardo Da Vinci nebo Albert Einstein byli těmi ze slavných mužů, kteří nedali dopustit na odpoledního šlofíka. A řečtí lékaři tvrdí, že to je možná důvod, proč netrpěli chorobami srdce a nezemřeli na infarkt. Odpolední odpočinek – byť dvacetiminutový – totiž blahodárně působí na srdce a cévy.
Snižuj krevní tlak a chrání srdce před infarktem. „Ačkoli básník William Blake tvrdil, že je lepší myslet ráno, jednat v poledne, jíst večer a spát v noci, polední spánek má blahodárné účinky na zdraví. Dva vlivní britští premiéři podporovali polední odpočinek. Winston Chruchill řekl, že musíme spát mezi obědem a večeří, zatímco Margaret Thatcherová se nikdy nenechávala rušit kolem třetí hodiny odpolední. Podle naší studie měli pravdu, polední šlofík snižuje krevní tlak a může zřejmě omezit spotřebu léků na vysoký krevní tlak,“ prohlásil na kardiologické konferenci v Londýně doktor Manolis Kallistratos z Atén.
Ačkoli má šlofík jen mírný vliv na snížení krevního tlaku, i toto mírné snížení znamená pokles rizika infarktu až o deset procent.
„Zjistili jsme také, že lidé s vysokým krevním tlakem, kteří začnou spát v poledne, spotřebují mnohem méně léků na vysoký krevní tlak,“ tvrdí doktor Kallistratos.
Sledujte nás na sociálních sítích: