Venku zima, až praští, a vy přesto nechcete sedět doma jako pecky, ale rádi byste společně s přáteli nebo rodinou vyrazili na nějaký zajímavý a zábavný výlet? Vyzkoušejte únikovou hru. Nudit se zaručeně nebudete.
O co jde?
Původně tento nápad vznikl z počítačových verzí s názvem „Escape the room“. Jde o to, vyřešit v uzavřené místnosti s různými předměty a indiciemi, jeden nebo více rébusů a tím se z místnosti v určeném časovém limitu osvobodit. Témata, kterých se únikové hry týkají, jsou různá.
V Praze například existuje centrum, ve kterém můžete přijít na kloub tomu, kde se skrývá Golemův šém, kterým jej oživíte a tím se osvobodíte z místnosti. Další možností je řešit úkol, ve kterém pomocí stroje času procestujete několik různých období dějin lidstva a budete muset zachránit vaše přátele z časové smyčky a vrátit se zpátky do současnosti. Pokud si chcete hru zahrát s dětmi, je pro vás připravena místnost s názvem „Alenka v říši divů“. Náročnost úkolů v této misi si můžete určit sami, podle věku vašich dětí. Provozovatelé tvrdí, že s nejnižší náročností zvládnou záludnostem přijít na kloub i děti od šesti let.
Kam zajít?
Tato zábava se stává velmi populární po celém světě. Není tedy divu, že už i v naší domovině pár takových center funguje. Ty neoblíbenější najdete v Praze, Brně a v Liberci, nicméně vznikají stále nová a v podstatě je lze najít v každém větším městě.
Kolik to stojí?
Hodina plná rébusů čtyřčlennou skupinu vyjde na zhruba 700–1400 korun. Pokud tedy vyrazíte s přáteli a na místnost se složíte, vychází tento netradiční zážitek poměrně levně.
Co s sebou?
Nepotřebujete vůbec nic, kromě vlastního mozku. K řešení rébusů a nacházení indicií postačí trocha logického uvažování a ostražitost. Nemusíte se ale bát, že na vyřešení rébusu nebudete stačit. V únikových hrách najdete rozličné úkoly od postřehových, manuálních i logických, co je však nejpodstatnější, je spolupráce celého týmu. Každý jeho člen si tak najde své uplatnění.
Sledujte nás na sociálních sítích: