Zatímco autoportréty focené mobilem zvané slefie (self = já) fotky jsou projevem narcismu a marnivosti, stejná fotka, na níž je více osob, dostala nový název. Tedy v angličtině. Odborníci pro něj vymysleli slovíčko „usie“ (us = my) a tvrdí, že na rozdíl od selfie fotek jsou usie fotky projevem společenskosti, přátelství a vztahů.
Přitom fotky „usie“ stále častěji zlákají i politiky a veřejně činné osoby. Skupinovou fotku mobilem připustila dokonce britská královna Alžběta II. a ochotně svým ovečkám na nich pózuje papež František.
„Usie fotky jsou rostoucím trendem, který si myslím má mnohem větší společenskou hodnotu než selfie fotky. Záleží zde mnohem více na vztahu mezi lidmi než na vašich vlasech,“ tvrdí profesorka Michal Ann Strahilevitzová z Golden Gate University v San Francisku.
Vyvěšování fotek na Facebooku má však podle psychologů negativní efekt. Příliš mnoho fotek selfie svědčí o marnivosti a sebestřednosti. Příliš mnoho usie fotek sice nasvědčuje tomu, že má uživatel profilu dobré vztahy s lidmi, přesto je pak ale oblíbený u ostatních méně.
„Pokud jste v pevném vztahu, lidé to poznají podle vašeho profilu na Facebooku. Nicméně to má svá rizika. Pokud tam vyvěšujete příliš mnoho fotek týkajících se vašeho vztahu, ačkoli si přátelé budou myslet, že vám to klape, budou vás mít rádi míň,“ tvrdí doktor Benjamin Le z University of Haverford v Pensylvánii.
Sledujte nás na sociálních sítích: