Přiznat se jen k části svého prohřešku či nečestného jednání je horší, než nepřiznat se vůbec. S překvapivým zjištěním přišli psychologové z Pensylvánie, kteří očekávali, že částečné přiznání se k hříchu bude mít na duši nečestného jedince pozitivní vliv. Jenže opak je pravdou.
Podvodníci nejednající čestně jsou druhými vnímáni negativněji, když se vyznají k části svého hříchu, než když se nepřiznají vůbec.
„Přiznání jen části nesprávného jednání je pro mnoho lidí atraktivní, protože očekávají, že přiznání se bude uvěřitelnější a že se jim uleví od pocitu viny. Ale naše objevy dokazují, že opak je pravdou,“ tvrdí doktor Eyal Pe’er, jenž výzkum provedl na Carnegie Mellon University v Pittsburghu a který působí na izraelské Univerzitě Bar-Ilan.
Přiznání se k části nečestného jednání bylo mezi podvodníky velmi časté, plné přiznání velmi vzácné, mnozí ale raději neřekli vůbec nic.
„Vyslovení jen části pravdy ve srovnání s mlčením a zatajením celé pravdy vedlo k horšímu pocitu viny, hanby a úzkosti. Takže je lepší říct všechno, nebo nic,“ tvrdí doktor Pe’er.
Sledujte nás na sociálních sítích: