Pocit samoty určitě pro nikoho z nás není příjemný. Počet lidí, kteří jsou single, však u nás neustále roste. Podle posledního sčítání lidu téměř ve třetině českých domácností žije pouze jedna osoba. Samozřejmě ne každý, kdo je single, se i cítí osaměle. Většina z nás je však alespoň občas postavena do situace, kdy se cítíme sami a bezmocní. Jak se s tímto životním obdobím vůbec vyrovnat?
Už samotné slovo samota v nás evokuje smíšené pocity. Vyjadřuje stav, v němž nemáme dostatek sociálních kontaktů a který nás psychicky sužuje. Mnozí lidé se v něm ocitnou po rozchodu s partnerem, kdy zjistí, že všechen volný čas věnovali vztahu a na ostatní kontakty s přáteli, kolegy či rodinou dbali velmi málo. Nedostatek interakce s okolním světem může vést k depresím, stresu, ale i vážnějším dalším psychickým a fyzickým onemocněním. Obzvláště nebezpečným je proto období podzimu se svým deštivým a pochmurným počasím, které na lepší náladě člověku nepřidá a deprese a pocit smutku naopak prohlubuje.
„Trávit čas sám a nemít po jistou dobu partnera je naprosto přirozená součást života. Problém je, když je tato situace dlouhodobá a hlavně když nám je nepříjemná,“ komentuje Martina Horáková, odbornice na vztahy ze seznamovacího portálu a dodává: „V tuto chvíli je nejdůležitější uvědomit si situaci, která nastala a začít přemýšlet, jak z ní co nejrychleji ven. V dlouhodobějším časovém horizontu to může být silná zatěžkávací zkouška pro náš organismus.“
Co vám může při boji se samotou pomoci?
1. Akceptujte realitu
Chcete-li nalézt východisko a zároveň vytěžit ze samoty maximum, především se s ní smiřte. Každého z nás potkávají v životě překážky, ale nic není neřešitelné. „Opět začít navazovat vztahy a žít kvalitnější život můžete až poté, co se vyrovnáte s faktem, že jste teď chvilku sama,“ radí Martina Horáková a doplňuje: „I když je to těžké, hledejte na samotě pozitiva. A především zapomeňte na výčitky a sebelítost, protože ty vám zalepí oči, které pak nevidí reálná řešení.“
2. Investujte do sebe
Samota může znamenat spoustu volného času. Tak proč ho nevěnovat vlastnímu rozvoji? Můžete tím zvýšit svoji přitažlivost nejen v očích opačného pohlaví, ale i u neznámých lidí, se kterými nemáte v plánu navazovat intimní vztah. Kdy jindy může být ta správná doba na zvýšení vlastního sebevědomí. „Zpříjemněte si osamělé chvíle masáží, návštěvou kadeřníka, vyrazte do kina nebo se vrhněte na knihu, kterou se už dlouho chystáte přečíst,“ radí Martina Horáková.
3. Obraťte se na staré přátele
Nejjednodušším způsobem, jak se dostat do kontaktu s jinými lidmi, je obnovit vztahy s těmi, s nimiž se známe již řadu let. „Určitě jste měli přátele ve škole, ve sportovních klubech nebo v jazykových kroužcích a nezapomínejte ani na širší rodinu nebo kolegy z práce. To všechno jsou lidé, kteří ve vašem životě určitě něco znamenají, ale ve chvílích, kdy jste svůj veškerý čas věnovala partnerovi, na ně prostě nezbyl žádný čas. Teď bude příležitost tuto chybu napravit,“ radí Martina Horáková.
4. Nezapomeňte na své koníčky
Nové přátele lze snadno najít jak v práci, tak při oblíbené činnosti. Zapovídat se s někým v kavárně, knihovně nebo při procházce parkem přitom nemusí být vždy obtížné. „Pokud se budete věnovat svým koníčkům, na které jste doposud neměli čas, nebo se začněte učit něco nového, nejenže tuto životní etapu prožijete smysluplně, ale najdete i nové příležitosti k seznámení,“ doporučuje Martina Horáková z Leyter.com. Potkáte lidi s podobnými zájmy. Najít s nimi společná témata ke konverzaci nebude žádný problém.
5. Vyzkoušejte seznamku
Pro ty, kdo si se samotou neví rady a život bez partnera nebo přátel je nebaví, existuje v dnešní době celá řada řešení. Navázání kontaktu usnadňují a výrazně urychlují například internetové seznamky. „Na seznamce nemusíte hledat jen partnera, jak tomu obvykle bývá. Najít si zde můžete i kamarády, partu na výlety nebo lidi se stejnými zájmy. Internetové seznamování je navíc velmi pohodlné a dnes již není nijak neobvyklé,“ dodává závěrem Martina Horáková.
Sledujte nás na sociálních sítích: