Zdá se, že vyjadřování lítosti je hotová věda. Věřili byste tomu, že se skoro 40 procent lidí omlouvá i za věci, které neudělali? Jak moc upřímně to asi vyzní, že? Častým problémem je také špatné načasování.
Říkat slůvko promiň, je pro mnohé z nás zautomatizovaný reflex – prostě to děláme, aniž bychom nad tím kdovíjak přemýšleli. Může se to zdát jako neškodný projev zdvořilosti, ale přílišné omlouvání je kontraproduktivní a někdy dokonce vyloženě škodlivé.
Plýtvání je obtíž. Vždy a všude
Jak vysvětluje australská sociální vědkyně Lauren Rosewarne z Melbournské univerzity, efektivní omluva vyžaduje jasnost a upřímnost. Místo vágních formulací nebo obviňování oběti byste měli jasně uznat, co jste udělali špatně a převzít plnou odpovědnost, a to bez vytáček a výmluv. Tady jde zkrátka o něco víc než vyřčení pár prázdných slov, osoba na druhé straně by měla cítit vaši upřímnou lítost a to, že ji respektujete. „Ukažte, že svých činů upřímně litujete, a dejte jasně najevo, jaké kroky podniknete, abyste věci napravili,“ doporučuje Lauren Rosewarne.
Důležité je i správné načasování
Kdy je na omluvu ten správný čas? Ihned při setkání s daným člověkem, nebo je lepší chvilku počkat, až opadnou první emoce? „Rozhodnutí zahrnuje schopnost objektivně posoudit situaci,“ upozorňuje zase australský komunikační kouč a řečník Jaemin Frazer. „Jistý zajímavý britský výzkum prokázal, že 89 procent lidí se omluví v okamžiku, kdy do někoho narazí a 36 procent jedinců se omlouvá i za věci, ve kterých jsou zcela nevinně,“ popisuje řečník. Neděláte to také?
Znovu a lépe
Pokud se přistihnete, že prosíte o odpuštění i tehdy, kdy vlastně za nic nemůžete, je nejvyšší čas přijmout určitá opatření. Australská psycholožka Lillian Nejad navrhuje užitečný tip, jak zůstat zdvořilý a udržovat dobré vztahy i jiným způsobem. Například místo fráze „Omlouvám se, že vás obtěžuji“ zkuste vyjádřit vděčnost. Můžete říct něco jako: „Oceňuji, že mi s tím pomáháte“. Tyto malé změny v tom, jak mluvíte, mohou výrazně ovlivnit, jak vás ostatní budou vnímat, a ještě jimi předejdete nadměrnému a zbytečnému omlouvání.
Zdroj: www.bodyandsoul.com.au/houseofwellness/why-you-need-to-stop-overapologising/news-story/c7032e4ef22664aa131dbde923743b2d
Sledujte nás na sociálních sítích: