Láska na první pohled skutečně vzniknout může. Třebaže většina populace se na první pohled nezamiluje, může takový vztah dokonce dobře fungovat. Výzkumy z poslední doby totiž dokazují, že osoby, které se vidí poprvé a skvěle si tzv. sednou jako kamarádi, skutečně vytvoří přátelství. A v partnerském vztahu má rychlé zamilování se zřejmě evoluční význam.
Láska na první pohled totiž může být ještě zvířecím pozůstatkem. Když se samec se samicí mnoha druhů živočichů uvidí, téměř okamžitě oba vědí, jak moc jsou geneticky příbuzní. Čím jsou si vzdálenější, tím se více přitahují, jsou kompatibilnější a také s větší pravděpodobností spolu pak kopulují.
Podle vědců z USA zřejmě tohle zůstalo také u člověka v podobě iracionální lásky na první pohled. Dvojice, která sobě propadne na první pohled, totiž zřejmě uvidí tu kompatibilnost a genetickou odlišnost, která vede ke vzniku okamžité touhy s dotyčnou osobou se sblížit fyzicky a intimně.
„Někteří vědci dokonce tvrdí, že stačí člověku jen tři minuty, aby zjistil, zda protějšek může být potenciálním partnerem,“ píše deník Washington Post.
V jedné experimentální studii psychologové z USA prokázali, že osoby, které se při prvním kontaktu dokážou první tři minuty skvěle bavit, jsou velmi často za devět týdnů blízkými přáteli. A tohle propadnutí jeden druhému funguje i při vzniku párů.
„Romantická přitažlivost může sloužit jako evoluční nástroj. Hledáme si určité lidi, kteří budou vhodní jako sexuální partneři pro plození dětí,“ píše Washington Post.
Muži jsou vizuální tvorové a více než ženy dávají váhu při prvním kontaktu vzhledu. Také proto se častěji zamilovávají na první pohled. Zamilovat se a vytvořit si vztah je však složitější proces a většina lidí tak žije s někým, do koho se na první pohled nezamilovala.
Sledujte nás na sociálních sítích: