Romantika ve filmech a seriálech ničí reálná partnerství, shodují se odborníci! Jak vám televize nabourává vztah? A proč se vyplatí nejen o prázdninách a dovolené nevysedávat před obrazovkou?
„Pšt, neruš, Jardo! Chci vědět, jestli mu Klára přijde na tu nevěru, a jestli se pak naštve tak, že půjde za tím, kdo ji doopravdy miluje,“ říká Jarmila Kamilovi tuhle ve čtvrtek. Vypadá to takhle nějak u vás doma v určité dny v týdnu, kdy běží váš oblíbený seriál? Patříte k pravidelným televizním divákům? Pak podle odborníků vystavujete riziku váš současný partnerský nebo manželský vztah!
Televize je (ne)přítel!
Telenovely, sitcomy, milostné trojúhelníky i čtyřúhelníky tam, kde by to nikdo nečekal… Tohle všechno zkresluje realitu a vy podléháte dojmu, že podobné vztahy jsou běžné i v reálném životě. Výsledek? Chcete se mít tak jako hlavní hrdinka Klára, Bára nebo Esmeralda, protože ty mají život pestřejší a vzrušující, ne jako vy. Podvědomě žárlíte, že váš život je oproti ostatním nudný. Najednou partner už nemusí být tak skvělý, jak se zdálo kdysi před lety, náhle nesplňuje vaše vysoké nároky, chybí mu ta jiskra a nápady. (Vždyť co by mu to udělalo, kdyby před vás na stůl hodil dvě letenky do Karibiku?) Ach, není vůbec spontánní! A že nemá takové možnosti? Tak to už je ten poslední hřebíček do rakve!
Studie varuje před pastí!
„Tohle si myslet nebudu, nejsem domácí puťka, která má čas vysedávat u televize a věřit blábolům,“ napadne vás jako první? Nikdy neříkejte nikdy! Nová studie odborníků z Albion College v americkém Michiganu prokázala vliv televize na partnerské vztahy a uvádí, že čím víc jeden z partnerů hltá životy na plátně, tím méně upevňuje vlastní vztahy a záleží mu na vazbách k protějšku. Navíc partner-pravidelný televizní konzument má na svůj protějšek mnohem větší nároky, než když seriály nesleduje. A těmto klamům více podléhají ženy!
Vědci na to přišli zkoumáním některých sledovaných relací, ze kterých za všechny jmenujme například Dva a půl chlapa či True Blood, a samozřejmě výpovědí manželských párů. Těch se během výzkumu sešlo na 390. Respondenti odpovídali na otázky ohledně spokojenosti ve svém partnerském a milostném životě, svěřovali se s očekáváním, požadavky na partnera a hodnotili svoji víru v televizní scénáře.
„Chtěla jsem Supermana“
Doktor Jeremy Osborn, autor studie, uvádí, že mnozí lidé věří nerealistickému vykreslení vztahů v televizi, takže jim stávající partner začne připadat méně atraktivní a oddaný. Uchýlí se proto do svého světa, k seriálům, a přestanou být aktivní. Dostat jedince z takové virtuální reality není je tak!
„Já jsem ten problém měla. Přišla jsem o práci a trpěla depresemi. Celé dny jsem se dívala na televizi a pomalu nechodila ani ven, abych nepřišla o nějaký z dílů. Protože jsem já nemohla žít hezký život, prožívala jsem ho za jiné. Přítel mě v tom naštěstí nenechal a přesvědčil mě k návštěvě psychologa, ke kterému ještě teď chodím na pravidelná sezení. Partnerovi jsem vděčná, že mě neopustil, i když měl tisíc důvodů. Chtěla jsem ho vidět jinak, líp. Jako v té pitomé televizi,“ otevřeně se svěřuje čtyřicetiletá rozvedená vychovatelka Anežka, která třetím rokem žije s novým partnerem. I ona podlehla falešné iluzi.
Proč nevěřit?
Scenáristé nadsazují, vymýšlejí si. A je jedno, jestli v angličtině nebo v češtině, princip je stejný vždy. Seriály jsou oddechová záležitost, která si nezaslouží víc pozornosti, než je nutné. Smutek, deprese a lítost nad vlastními životními prohrami se má řešit jinak, výčitky směrem k partnerovi, že není tak dokonalý jako Armando, ničemu nepomohou. Tak si chraňte duševní zdraví a příliš často do té bedny nezírejte. Ideální vztah nemá nikdo, tím si můžete být jistí!
A co vy, máte svého oblíbeného seriálového hrdinu, který by mohl nahradit vašeho Pepu?
Sledujte nás na sociálních sítích: